Sistematizimi në MPB, Toshkovski do t’i shqyrtoj vendimet e Bushit

Picture of INA
INA

03/07/2024

Të gjitha vendimet e brendshme për sistematizim dhe aktet e nënshkruara në cilësinë e ministrit nga ana e ish zëvendësministrit të Brendshëm, Nazim Bushi do të shqyrtohet ligjërisht nga ministri i Brendshëm, Pançe Toshkovski. Nga kabineti i Toshkovskit thonë se ligjshmëria e vendimeve do të bëhet në përputhje me vendimin e Qeverisë i sjellë më 28 qershor.

Konkluzioni i Qeverisë numër 5581/1 i datës 28 qershor 2024

“Obligohen punëdhënësit nga sektori publik dhe shoqatat tregtare në pronësi të shtetit t’i ndërpresin procedurat për punësim në periudhë të pacaktuar dhe avancimet mbi bazën e informacioneve pozitive për sigurimin e mjeteve financiare nga Ministria e Financave për vitin 2024 nga periudha deri më 14.02.2024 të cilët kanë filluar me punë më 24 qershor dhe pas 24 qershorit 2024”.

Nga koalicioni VLEN thonë se të gjitha punësimet partiake të bëra pas shpalljes së zgjedhjeve dhe pas përfundimit të Qeverisë teknike, do të prishen dhe do të hapen konkurse të reja.

“Sigurisht që do të rishikohen dhe do të shqyrtohet mundësia e prishjes së atyre procedurave dhe rishikimi e hapja e tyre përsëri që të ketë mundësi çdo qytetarë të aplikojë dhe të gjej një vend pune”, tha Bilall Kasami, Koalicioni VLEN.

Përveç në Ministrinë e Brendshme, vendimet të tilla punë dhe avancime janë bërë edhe nëpër ministritë tjera me të cilat kanë udhëhequr kuadrot e BDI-së dhe LSDM-së. /Alsat.mk

TË FUNDIT
55 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
10 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
1 ditë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ