Sistemi VAR nuk preket, dështon iniciativa për ta hequr nga Premier League

Picture of ina-online
ina-online

06/06/2024

Klubet e Premier League-s kanë votuar pro ruajtjes së VAR-it në kampionatin anglez, pasi u thirrën të shprehnin qëndrimin e tyre për propozimin e Wolverhamptonit për eliminimin ose jo të VAR-it, duke filluar nga sezoni i ardhshëm.

Një temë e dashur për fansat, jo vetëm ata anglezë, duke qenë se përdorimi i VAR-it ka krijuar polemika në të gjithë futbollin britanik që nga prezantimi i tij. Ashtu siç pritej, në prag të votimit, 14 votat e nevojshme për heqjen e VAR-it nuk u arritën.

Prandaj, VAR-i do të mbetet në fuqi për sezonin 2024-2025. Klubet e Premier League-s kanë të drejtën të propozojnë ndryshime rregullore, por çdo propozim i tillë kërkon një shumicë prej dy të tretave (deri në 14 nga 20 klube) për të kaluar.

Prandaj, nuk ka gjasa që ky objektiv të arrihet, pasi ekziston mendimi i përgjithshëm që shumica e klubeve do të dëshironin të bënin ndryshime që përmirësojnë sistemin aktual në vend që ta eliminojnë atë, por ende konsiderohet një mjet i dobishëm. Priten ndryshime edhe në sistemin e arbitrimit në Premier League sezonin e ardhshëm, pasi do të futet pozicioni jashtë loje gjysmautomatik, i miratuar në mbledhjen e aksionarëve në prill.

TË FUNDIT
2 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
3 orë
Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme
3 orë
Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin
3 orë
Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi
3 orë
Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

ME TE LEXUARA

17 orë
Gjimshiti në prag të Kroacisë: “Në futboll duhet të jesh ndonjëherë i pisët… dhe të marrësh çfarë të duhet!”
2 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
1 ditë
Hoxha për Seferin, vetëm një ndryshim te Shqipëria kundër Kroacisë! Ja gjendja e Asanit
17 orë
Kalon vlerën mbi 2 mijë euro, ja fanella e cilit lojtar të kombëtares është më e kërkuar në ankandin e shpallur
1 ditë
Mediumit serb i pengojnë flamujt “UÇK” në stadium, fajëson UEFA-n
13 orë
Turqia merr fitoren e parë në Evropian, fiton me spektakël ndaj Gjeorgjisë

LEXO MË SHUMË

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

IMG_3319

Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme

Gjermania

Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi

shqiperia euro 2024

Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

nedim bajrami

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit

Lorik Cana

Cana ja çfarë thotë para përballjes së Kombëtares me Kroacinë (VIDEO)

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

portugalia

Triumf me përmbysje, Portugalia mposht Çekinë me rezultat 2-1

INFO

NA NDIQ