Situata në Kosovë: Partitë politike shqiptare – Kosova të bashkëpunojë me aleatët!

Picture of INA
INA

31/05/2023

“PAVARËSIA E KOSOVËS, REALITET I PAKTHYESHËM”

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka bërë thirrje për deeskalim të situatës në veri të Kosovës, por edhe të rikthehet dialogu mbi parimin e njohjes së ndërsjellë dhe konform qëndrimeve të faktorit ndërkombëtar, njofton KlanM.

“Integriteti dhe sovraniteti territorial i Republikës së Kosovës është i pacënueshëm dhe realitet i pakthyeshëm, andaj kërkoj nga autoritetet e Kosovës të vazhdojnë koordinimin me partnerët tanë strategjik, Europën dhe SHBA-të” – ka shkruar në Facebook, lideri i BDI-së, Ali Ahmeti.

Zv/Kryeministri i Parë, Artan Grubi, sic njofton KlanM, ka dënuar ashpër protestat e dhunshme dhe sulmin ndaj forcave të KFOR-it duke bërë thirrje për rikthim të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në frymën e marrëveshjeve të Brukselit dhe të Ohrit.

“Ftoj autoritetet e Kosovës të vazhdojnë koordinimin me përfaqësuesit e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, aleatët tanë të përhershëm, duke pasur gjithmonë në mendje se pavarësia dhe integriteti territorial i Kosovës është realitet i pakthyeshëm dhe zgjidhja e vetme është njohja reciproke midis Kosovës dhe Serbisë” – shkruan Grubi në Facebook.

Serbia shkel sovranitetin e Kosovës – tha në Klan Debatin e fundit Sekretari I Përgjithshëm I Alternativës, Zeqirija Ibraimi, duke u bërë thirrje autoriteteve të Kosovës që të bashkëpunojnë ngushtë me aleatët perëndimor.

“Alternativa e mbështet plotësisht integritetin territorial të Kosovës, megjithatë, për shkak se është një cështje që mund të sjell incidente, ne jemi të kujdesshëm në artikulim dhe do të kishim dashur që Qeveria e Kosovës të bashkëpunojë ngushtë me partnerët ndërkombëtar vecanërisht me aleatin tonë SHBA-të” – tha Zeqirija Ibrahimi

Ditë më parë u prononcuan edhe nga Lëvizja BESA. Sipas tyre, sic njofton KlanM, pavarësisht nga reagimet qëllimmira të partnerëve ndërkombëtar, shteti i Kosovës e ka për detyrë që mbi principet demokratike dhe të respektimit të ligjit ta shtrijë sovranitetin në gjithë territorin për funksionim normal të institicioneve.

TË FUNDIT
45 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

15 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
16 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
45 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ