“Sjellja e BDI-së ka ndikuar keq në rejtingun e LSDM-së” – thotë Petrovska dhe kërkon ribrendim të LSDM-së

Picture of INA
INA

18/06/2024

LSDM-së i nevojitet ribrendim që do të thotë ndryshim i një pjese të madhe të udhëheqjes, mënyra e veprimit, por edhe kthimi ose dhënia e simboleve të reja të partisë. Këtë në Daily Click e tha Sllavjanka Petrovska, kandidate për kryetare të LSDM-së, duke folur për planet dhe idetë për ngritjen e partisë. Sipas saj me rëndësi kyçe është që të riaktivizohen edhe anëtarët e mëparshëm lojal dhe me përvojë, të cilët janë margjinalizuar padrejtësisht.

Për gjendjet në LSDM, dje në shënimin e 34 vjetorit nga formimi i VMRO-DPMNE-së, foli edhe mandatari Hristijan Mickoski i cili tha se asnjëherë nuk do të lejojë që partia e tij të bëhet si partia e socialdemokratëve të cilët iu nënshtruan BDI-së.

Në një farë mënyre Petrovska e pranoi këtë duke thënë se sjellja e BDI-së dhe mos reagimi i LSDM-së kanë kontribuuar për mendimin në opinion.

Kongresi zgjedhor i LSDM është caktuar për më 30 qershor, ndërsa përveç Petrovskës, kandidatë të tjerë për kryetar të partisë janë edhe Venko Filipçe, Jovan Despotovski dhe Aleksandar Bajdevski. Pas rezultatit më të keq të partisë me 18 mandate të fituara, nga funksioni kryetar i LSDM-së dorëheqjen e tij e dorëzoi Dimitar Kovaçevski.

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
4 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
4 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
4 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dyshimet për dhunë ndaj fëmijës 3 muajsh në Klinikën e Pediatrisë, Taravari: S’ka dëshmi se është bërë me qëllim!
1 ditë
Eljesa Neziri, djali i ish-komandantit të ndjerë Ridvan Neziri emërohet drejtor në Agjencionin për Pronësi Industriale
1 ditë
Vazhdon zjarri masiv mbi Manastir, rrugët janë mbyllur
4 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
1 ditë
Ahmeti angazhon ekip ndërkombëtar në krye me Paul Williams, kërkon zgjidhje për “mosrespektimin e vullnetit të votuesve”
1 ditë
Vritet një ushtar i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Deri të premten i nxehti ekstrem mbi 40 gradë, më pas rënie të temperaturave

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

Ministrat VLEN Mexhiti Fatmir Limani Murtezani Arben Fetai Besar

VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së – Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

INFO

NA NDIQ