S`ka alarme për ”bomba” – zbatohen protokollet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Pas disa muajve me denoncime të rregullta për “bomba”, disa ditë me radhë mësimi nëpër shkolla zhvillohet pa probleme, njofton KlanM. Nëse ka alarme për “bomba” nëpër shkolla, opinioni nuk do të njoftohet, nëse për këtë vendosin ekspertët. Kjo është një nga protokollet e reja që I vendosi MPB-ja, me qëllim që panika dhe nervoza të jenë minimale.

Alarmet për “bomba” vazhdojnë të jenë temë e përplasjeve partiake.

Socialdemokratët, sic njofton KlanM, thonë se VMRO-DPMNE-ja po hesht për obstruksionet dhe rolin e tyre në alarmet e rreme për “bomba”.

“Me thirrje për mosrespektim të protokolleve të reja nga ana e funksionarëve të VMRO-DPMNE-së, kjo parti pengon punën e institucioneve në zbatimin e masave. Me këtë sjellje, VMRO-DPMNE qëndron pas sulmeve hibride, qëllimi i të cilëve është shkaktimi i pasigurisë, tensioneve, mosbesimit dhe frikës tek qytetarët” – thonë nga LSDM.

VMRO-DPMNE nuk hesht dhe nuk bën thirrje që të rrotulloni numrin 192 dhe ta pyesni Spasovskin se cfarë është duke bërë, përvec se kur nuk i mbron narko-trafikantët dhe dilerët – përgjigjen nga VMRO-DPMNE-ja

“Turp për Qeverinë që me muaj nuk mund të zbulojë se kush qëndron pas alarmeve të rreme për “bomba” dhe ta parandalojë këtë akt që shkakton pasiguri tek qytetarët. Përse MPB-ja nuk reagon dhe nuk i ndaloi alarmet për “bomba” dhe nëse me vetëdije le hapësirë për përhapjen e panikës? A thua vallë Spasovski hesht me vetëdije për të ndikuar në kaos më të madh, ku kriminelët të mund të veprojnë?” – thonë nga VMRO-DPMNE.

Shkollat kanë marrë udhëzimet e reja për t`u përballur me alarmet për “bomba” dhe ka nis zbatimi i tyre. Por, çfarë përmban ky udhëzim dhe si duhet të veprohet zyrtarisht nuk bëhet e ditur.

Ministri Spasovski, sic njofton KlanM, kohë më parë zbuloi se kërcënimet për “bomba”, kishin mbërritur nga adresa elektronike në Iran dhe Rusi, kurse pagesat e shërbimeve VPN janë me kriptovaluta që vështirëson gjetjen e autorëve.

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
10 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
19 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
19 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
17 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ