Mungesë e madhe për pastruese edhe pse rroga 700 euro

Picture of ina-online
ina-online

19/09/2023

Nga viti në vit numri i pastruesve në tregun e punës po zvogëlohet, ndërsa këtë vit ka mungesë mbi tetë mijë. Me këtë problem mungese po përballet Kroacia.

Për shkak të kësaj, puna e higjenistit është bërë një nga pesë punët më të kërkuara dhe më së shumti mungojnë në shëndetësi, turizëm, arsim, shërbime dhe aktivitete administrative. Në turizëm arritën ta zgjidhnin këtë problem duke sjellë punëtorë të huaj, përcjell INA.

“Ka shumë punë, sidomos kur nuk ka kush ta bëjë”, tha për TV “Dnevnik Nova” Ana, pastruese në Klinikën e Fëmijëve në Zagreb, e cila prej 18 vitesh punon si pastruese në spital. Ajo shtoi se çdo ditë ka mungesë të pastruesve dhe pagat janë të ulëta. “Ne të moshuarit nuk kemi zgjedhje, por të rinjtë kanë një zgjedhje, ata largohen”, shpjegoi ajo. Ajo tha gjithashtu se punësimi i pastruesve në spital nuk është aspak i lehtë sepse ata punojnë në ditë festash dhe fundjavash dhe siguria e pacientëve është e para.

“Nga 65 pozita të sistemuara kemi plotësuar 44. Është shumë e vështirë të organizohet puna, shërbimi, problemi është pushimi i gjatë mjekësor për të cilin nuk mund të japësh zëvendësim dhe fatkeqësisht ka një përgjigje shumë të ulët për tenderat. Ne punësojmë një deri në dy amvise për dhjetë pozitat e shpallura”, tha për Dnevnik Nova TV Anita Znaor, kryeinfermiere e Klinikës së Fëmijëve në Zagreb.

Këtë vit janë kërkuar gjithsej 8685 pastrues dhe në turizëm janë përpjekur ta zgjidhin problemin me punëtorët e huaj. “Nuk ka zgjidhje të thjeshtë, përveç importimit të punëtorëve të huaj”. Një zgjidhje tjetër është robotizimi, automatizimi i asaj pune. Një rritje e mundshme e pagave të tyre do të çonte në një shtrembërim të marrëdhënieve midis pagave dhe niveleve më të larta të arsimit”, tha analisti i pavarur Predrag Bejakovic.

Problem shtesë në gjithë rrëfimin janë pagat, të cilat sillen rreth minimumit, rreth 700 euro. Gjithashtu, siç tha pastruesja Ana, profesioni nuk vlerësohet sa duhet sepse është një punë e dobishme shoqërore dhe e nevojshme shumë.(INA)

TË FUNDIT
3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
3 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
9 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
10 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

ME TE LEXUARA

3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
1 ditë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
10 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
9 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

fature-market

Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ