Edhe sivjet s’ka mësim shqip për nxënësit e Idrizovës, prindërit protestojnë

Picture of ina-online
ina-online

02/09/2023

Nxënësit shqiptarë të vendbanimit të Idrizovës edhe këtë vit do ngelen pa mësim në gjuhën amtare nga klasa e gjashtë deri në klasën e nëntë.

Prindërit sot kishin dalur në protestë për shkak të mospërmbushjes së kushteve në shkollën qendrore “Petar Njegosh” në këtë fshat, ku mësimi ndiqet kryesisht në gjuhën maqedone.

“Duam ta paralajmërojmë kryetarin e Komunës së Gazibabës, ministrin Jeton Shaqiri dhe zëvendësministrin Agim Nuhiu se sot fillojnë protestat për paralelen e gjuhës shqipe që nuk po hapet disa vite. Ne kërkojmë që paralelja të hapet, kërkojmë që të mësojnë në gjuhën shqipe dhe të mos udhëtojnë fëmijët tanë nga 40 kilometra ditë për ditë si çdo vit”, theksoi për Alsat, Rizvan Seferi, prind.

Kryetari i komunës së Gazi Babës së Shkup, Boban Stevkovski arsyetohet se pse nuk ja plotëson kushtet nxënësve shqiptarë të këtij vendbanimi.

Sipas tij, shkolla aktuale nuk i plotëson kushtet, ndërsa si komunë deri te Ministria e Transportit kanë dërguar iniciativë për përpilim të planit urbanistik, me qëllim ndërtimin e një shkolle të re në Idrizovë, ku do të mund të mësonin nxënës edhe në gjuhën shqipe edhe në atë maqedonase.

“Kam mbajtur mbledhje në bashkësinë lokale ku u dakorduam edhe maqedonasit edhe shqiptarët, të gjithë banorët që banojnë në Idrizovë, të kërkojmë zgjidhje afatgjate, gjegjësisht ndërtimin e një shkolle të re në Idrizovë. Për këtë qëllim, unë kam dorëzuar kërkesë deri te Qeveria e Republikës së Maqedonisë. Deri te Ministria për Transport dhe Lidhje dhe Ministria e Arsimit, ku theksoj lokacion konkret dhe kërkoj të përfshihet në programin për Transport dhe Lidhje për përpilimin e dokumentacionit planor për ndërtimin e shkollës së re. Kapaciteti në shkollën fillore “Njegosh” është i plotë dhe nuk ka asnjë hapësirë të lirë që të mund të ndiqet mësimi”, theksoi  për TV21, kryetari Stefkovski.

Por nga Ministria e Arsimit thonë se ata presin kërkesën nga Komuna e Gazibabës për hapjen e paraleleve të reja.

Premtimet për shkollë të re ishin bërë para katër viteve nga ish-kryeministri Zoran Zaev, por më pas më 28 shtator 2019, premtime ishin bërë edhe nga Artan Grubi, Muhamed Zeqiri, Arbër Ademi dhe Boris Georgievski si kryetar komune.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
3 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
7 orë
30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi
7 orë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

ME TE LEXUARA

10 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
1 ditë
Gashi priti Konjufcën në Kuvend
10 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 ditë
Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme
1 ditë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
10 orë
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
2 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
1 ditë
Taravari ka një informacion për BDI-në, ja për çka bëhet fjalë

LEXO MË SHUMË

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

vlen ministrat

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

arben taravari

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

bilall kasami vlen

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

INFO

NA NDIQ