S’ka vazhdim të armëpushimit, rinisin sulmet mes Hamasit dhe Izraelit – raportohet për 6 palestinezë të vrarë

INA
INA

01/12/2023

Forcat Mbrojtëse të Izraelit kanë bërë të ditur se kanë rifilluar luftimet me Hamasin në Rripin e Gazës.

Sipas Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Hamasi ka hapur zjarr ndaj tyre, duke shkelur kështu kushtet e marrëveshjes së armëpushimit.

Ndërsa, ministria e Brendshme dhe Sigurisë Kombëtare e drejtuar nga Hamasi, ka thënë se Rripi jugor i Gazës është goditur nga disa sulme ajrore, shkruan BBC.

Ministria e Shëndetësisë, e drejtuar nga Hamasi tha se nga sulmet ajrore izraelite në qytetin Rafah në Gazën jugore kanë mbetur të vrarë gjashtë palestinezë, ku në mesin e tyre janë edhe dy fëmijë.

Pavarësisht se luftimet kanë rifilluar, zyrtarët palestinezë i kanë thënë BBC-së se bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje për armëpushim po vazhdojnë.

Kujtojmë se në shtatë ditët e fundit ka pasur një armëpushim midis Hamasit dhe Izraelit, armëpushim ky që ka skaduar sot në orën 05:00.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

INFO

NA NDIQ