Skandal me ilaçet në onkologjinë në Shkup, policia bastis klinikën dhe shtëpinë e ish – drejtorit

Picture of ina-online
ina-online

02/09/2023

Kompjuterë, të dhëna kompjuterike dhe dokumentacione tjera, janë marrë nga Klinika e Onkologjisë në Maqedoninë e Veriut, dhe dy banesa tjera, në bazë të aksionit të Prokurorisë Themelore Publike Shkup dhe Ministris së Punëve të Brendshme, për procedurën parahetimore në Klinikën e Onkologjisë.

Siç informojnë sot nga Prokuroria Publike, aksioni është realizuar në bazë të informatave të teksteve gazetareske lidhur me punën e Klinikës.

Prokuroria Themelore Publike

“Prokuroria Publike dhe Ministria e Punëve të Brendshme vazhdojnë të ndërmarrin veprime për procedurën parahetimore, e inicuar në bazë të informatave në tekstet gazetareske në bazë javore lidhur me punën e Klinikës. Kontrollet po bëhen me qëllim sigurimin e provave që do të përdoren për të hetuar shenjat eventuale për vepër penale”.

Gjatë ditës së premte, në bazë të urdhrit gjyqësor, sipas drejtimeve të prokurorit publik nga Prokuroria Themelore Publike Shkup, pjesëtarë të MPB-së kanë kryer bastisje në Klinikën e Onkologjisë, si dhe në dy lokacione tjera në banesa private në Shkup. Aksioni policorë, pasoi pas publikimit të informacioneve se punonjësit e klinikës në mënyrë të paligjshme u shesin barna pacientëve.

Muajin e kaluar “Fokus” kishte raportuar për ekzistencën e një rrjeti të përpunuar biznesi kriminal për rishitjen e barnave të shtrenjta – citostatikëve. Në të njejtin rrjet, sipas tyre ishin të përfshirë shumë mjekë dhe personel medicinal i Klinikës.

Sipas shkrimeve të Fokusit, në sistem janë futur pacientë fiktiv, dhe disa prej pacientëve të vërtetë kanë marrë terapi të përgjysmuar dhe kështu terapia e shtrenjtë biologjike ka përfunduar në tregun e zi.

TË FUNDIT
4 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Spanja kampione e Evropës
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

18 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
17 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
16 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
15 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ