Skenari serb në veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Picture of ina-online
ina-online

25/09/2023

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që ka ndodhur në veri të Kosovës.

Sipas tij në një mënyrë ose tjetër po ju imponohet të marrin pjesë në këto zhvillime dhe të vendosin për si do të veprojnë në të ardhmen.

“Unë pikë së pari, nga këndi i kryetarit të Preshevës kur flas, i shqetësuar dhe paksa i stresuar dhe i mërzitur për atë që ka ndodhur në veri të Kosovës sepse me logjikë të shpejtë mund të nxjerrim shumë paralelizime me Luginën e Preshevës,” – u shpreh Arifi.

Sipas tij nuk është vetëm Serbia, ajo që ka organizuar sulmin terrorist, të cilin sidoqoftë Policia e Kosovës mundi ta neutralizonte.

“Për mua fokusi është shumë i ngushtë sepse po harrojmë që kemi një luftë të madhe globale ku aleatët tanë, BE-ja, SHBA-ja, NATO, jemi në luftë indirekt, pjesëmarrës në Ukrainë kundër Rusisë dhe po harrojmë që Rusia nga viti i kaluar gjendet jo vetëm në luftë mbrojtëse dhe agresive, pra mbrojtëse ndaj vetes dhe agresive ndaj Ukrainës, por harrojmë dhe që Rusia i ka kapacitetet e duhura për të ndërtuar asimetri të ndryshme në rajon,” – deklaroi Arifi.

TË FUNDIT
1 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
3 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
5 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
18 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
19 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

ME TE LEXUARA

19 orë
Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)
19 orë
Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit
18 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
5 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
3 orë
Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
1 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

LEXO MË SHUMË

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

faton hajrizi

Serbia ka dërguar shenja të gishtërinjve në Kosovë, analizat tregojnë se përputhen me ato te Faton Hajrizit

gazmend halilaj

Halilaj: “Ishim cak i Fatonit për të na vrarë, ai nuk e kishte vrarë ushtarin rus (VIDEO)

faton hajrizi

Rasti i Faton Hajrizit: Serbia nuk i përgjigjet Kosovës, MPJD flet me familjen dhe ankohet te vendet e QUINT-it

vajzat diaspora

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

erkin morina

Flet miku i Faton Hajrizit: Ja çka më bën të dyshoj që ai mund të jetë gjallë

INFO

NA NDIQ