Skender Rexhepi-Zejd sqaron disa nga pikat e marrëveshjes së Frontit Europian me BDI-në

INA
INA

21/03/2024

Kryetari i Lëvizjes Populli, Skender Rexhepi-Zejd në emisionin Klan Debat përmendi disa nga pikat për të cilat është rënë dakord në nënshkrimin e kaolicionit me BDI-në, për Frontin Europian.

Ai tha se si parti përkrahin investimet kapitale që tashmë kanë nisur në vend, e poashtu përkrahin dhe idenë që presidenti duhet të zgjidhet me 2/3 e votave në Kuvend.

“Vendi ynë duhet të integrohet në BE, ndaj ky front ka qëllim qëtë ndryshohet kushtetuta dhe të nisim rrugëtimin tonë drejt BE-së. Jemi zotuar poashtu që të kemi zhvillim të barabartë ekonomik dhe arsimor pa bërë dallime rajonale në asnjë prej komunave shqiptare, të përkrahim projektet kapitale si Korridori 8 apo 10D. Poashtu, zgjedhja e presidentit të vendit të bëhët në Kuvend me 2/3 e votave dhe të forcojmë raportet fqinjësore me Kosovën dhe Shqipërinë. Pikë tjetër për të cilën jemi dakorduar është dhe ndalimi i migracionit dhe kthimin e qytetarëve të larguar nga vendi”, tha Rexhepi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

qoku

Bekim Qoku: Erdhi dita Ali opozita

INFO

NA NDIQ