Sllovakia emëron kryeministrin pro-rus, Robert Fico

Picture of ina-online
ina-online

25/10/2023

Robert Fico është emëruar sot kryeministër i Sllovakisë, pasi u zotua në fushatën e tij zgjedhore për t’i dhënë fund mbështetjes ushtarake për Ukrainën.

Fico dhe kabineti i tij u emëruan nga presidentja e Sllovakisë, Zuzana Caputova pasi partia e tij SMER-SSD fitoi zgjedhjet e 30 shtatorit dhe formoi një koalicion me HLAS të qendrës së majtë dhe partitë nacionaliste SNS.

Ai ka bërë fushatë të madhe për premtimet për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake sllovake për Ukrainën, kritikoi sanksionet ndaj Rusisë dhe tha se dëshiron ta bëjë politikën e jashtme të pavarur nga partnerët e tij në BE dhe SHBA.

Fico ka vlerësuar gjithashtu kryeministrin fqinj të Hungarisë, Viktor Orban, i cili konsiderohet gjerësisht një nga aleatët e vetëm të Vladimir Putinit në BE.

TË FUNDIT
8 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
9 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
21 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

ME TE LEXUARA

9 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
8 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
21 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

INFO

NA NDIQ