Sllovenia zyrtarisht e njeh shtetin e Palestinës

Picture of INA
INA

05/06/2024

Sllovenia ka njohur Palestinën si një shtet sovran dhe të pavarur.

Pas një maratonë parlamentare mes debateve, diskutimeve dhe vendimeve të shpallura dhe më pas të tërhequra nga opozita, u arrit njohja e shtetit palestinez

Në Kuvend u dhanë 52 vota pro.

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob, ka thënë se i ka rritur përpjekjet për të njohur shtetin palestinez, pas intensifikimit të ofensivës së Izraelit në qytetin jugor të Gazës, Rafah.

TË FUNDIT
7 minuta
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
2 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
4 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
5 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

ME TE LEXUARA

13 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
13 orë
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
13 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV

LEXO MË SHUMË

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

INFO

NA NDIQ