Snajperisti i Policisë së Kosovës ia dëmtoi armën kryesore grupit terrorist në veri (FOTO)

Picture of ina-online
ina-online

28/09/2023

Të dielën, Policia e Kosovës konfiskoi armatim e municion në vlerë rreth pesë milionë euro të cilat i përkisnin grupit terrorist serb, i cili veproi në veri duke vrarë rreshterin Afrim Bunjaku e duke plagosur policin Alban Rashiti.

Në mesin e armëve të konfiskuara ishte e një e kalibrit të rëndë, me lancues nitroglicerinë. Kjo armë para se të konfiskohet nga Policia e Kosovës, ishte shkatërrua nga një sjanperist profesionist i Policisë së Kosovës.

Burimet e medias kanë thënë se Zastava M93 BGA u shkatërrua në mekanizëm nga snajperisti profesionit i Policisë së Kosovës.

Image

Zastava M93 BGA është një granatëhedhës plotësisht automatik i ndërtuar mbi platformën e fuqishme dhe të besueshme AGS-17 të prodhimit sovjetik. M93 BGA ishte projektuar për të shkatërruar personelin dhe mjetet e blinduara të lehta në distanca deri në 1700 m dhe 1000 m, përkatësisht, duke e bërë atë një mjet efektiv për të ofruar mbështetje të drejtpërdrejtë për formacionet e këmbësorisë.

Kjo armë është ekspozuar të hënën nga Policia e Kosovës ku afër saj shiheshin edhe granatat të cilat ishin bërë gati të përdoreshin nga grupi terrorist.

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
3 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
5 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
6 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

8 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
2 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
23 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
8 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
2 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
14 orë
Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku
6 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

hisen berisha

Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

INFO

NA NDIQ