Snapchat bëhet kompania e radhës e teknologjisë që shkurton vendet e punës

INA
INA

06/02/2024

Snap, kompania mëmë e Snapchat, ka vendosur të shkurtojë 10 përqind të fuqisë punëtore. Numri i përgjithshëm i punonjësve të kompanisë raportohet se është 5367 dhe shkurtimet mendohet se do të prekin 540 persona.

Shkurtimet e vendeve të punës sipas kompanisë erdhën për të reduktuar hierarkinë dhe promovuar punën fizike, e thënë ndryshme kemi të bëjmë me një ristrukturim korporativ.

Njoftimi për largimet vjen një ditë përpara se Snap të publikonte raportin financiar të tre mujorit të katërt të 2023. Në tre mujorin e tretë kompania pati një performancë të mirë duke tejkaluar pritshmëritë e Wall Street me 5 përqind.

Nëse raporti e tre mujorit të katërt të 2023 është negativ, do të shpjegonte arsyen e vërtetë të shkurtimeve. Lajmi vjen pasi disa kompania kanë bërë shkurtime në ditët e para të 2024 si Google, Amazon apo eBay.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

OnePlus prezanton telefonin e ri i cili nuk mbështetet nga Inteligjenca Artificiale

Apple-1

Apple paralajmëron përdoruesit: Mos e thani kurrë telefonin në oriz

hena

SHBA rikthehet në Hënë pas 50 vjetësh

DASH departamenti amerikan

SHBA ofron 15 milionë dollarë kush jep informacion rreth liderëve të Lockbi

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ndalon ‘screenshot’ për profilet: Si funksionon dhe çfarë ndryshon

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Mijëra punësime të reja e miliona investime në inteligjencë artificiale

Pacienti i parë në botë me çip në tru fiton “superfuqi”

iphone- telefon mobil

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

kompjuter

“Besimi te shkencëtarët”, studimi i shtrirë në 67 vende e rendit Shqipërinë të fundit

INFO

NA NDIQ