Snopçe: ASH insiston në listat e hapura

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/03/2022

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe ka ftuar edhe një herë partitë politike parlamentare që të pranojnë modelin zgjedhor me lista të haputa. Kjo sipas tij kontribon në rritjen e cilësisë dhe demokracisë në skenën politike. Ai ka akuzuar partitë e tjera se nuk e kanë sinqerisht këtë, pasi nuk bëjnë asnjë hap në drejtim të implementimit.

“Ne si ASH çdo herë kemi insistuar vendosjen e listave të hapura, por fatkeqësisht partitë e tjera deklarativisht thonë me gjysëm goje se janë për lista të hapura, por nuk kanë bërë asnjë hap konkret për vendosjen e listave të hapura. Nëse ka vullnet, nuk ka asnjë problem që të vendosen listat e hapura. Me listat e hapura do të vijë në shprehje demokratizimi i partive politike, por do të vijë në shprehje demokratizimi i gjitha aspekteve për shkak se qytetarët do të kenë mundësi jo të zgjedhin vetëm partitë, por të zgjedhin edhe personalitetet e fuqishme në kuadër të partive. Partitë do të detyrohen që të kandidojnë kuadro profesional dhe të përgaditur”, tha Snopçe.

Snopçe tha se listat e hapura janë edhe në dobi të partive të vogla pasi mundësojnë zgjedhjen e deputetëve të tyre brenda listave të përbashkëta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Pesë policë janë liruar, pesë të tjerë ende po mbahen nga Serbia – në mesin e tyre edhe Jankoviqi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

INFO

NA NDIQ