Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Picture of INA
INA

30/05/2024

Deputeti nga radhët e VLEN Halil Snopçe në një prononcim për Ora News ka hedhur kritika ndaj Frontit Evropian të kryesuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim për veprimin e bojkotimit të votimit të kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut Afrim Gashi dhe rreshtimit në një vijë me partinë ekstreme të majtë Levicën.

Snopçe deklaron që për herë të parë në Maqedoni të Veriut kishte debat të ashpër në zgjedhjen e kryetarit të parlamentit që ishte shqiptar, ku partia ekstreme e majtë Levica ofendonte zgjedhjen e një përfaqësuesi shqiptar në krye të Kuvendit të RMV-së deri sa në anën tjetër, BDI në vend se të mbroj interesat kombëtare u largua duke bojkotuar procesin:

“Fronti Evropian i Bashkimit Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit për shkaqe të cilat i dinë vetëm ato vendosën që të lëshojnë seancën dhe të mos marrin pjesë në momentin e votimit të kryeparlamentarit të ri të Maqedonisë së Veriut që ishte shqiptar. Pra Afrim Gashi nga koalicioni VLEN me 76 vota Pro u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Ishte interesant që për herë të parë në historinë e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut kishte një debat të ashpër, nga deputetët e Levicës, e cila është një parti me betonim komunist, trashëgojnë frymën komuniste, frymën ekstreme të majtë dhe janë parti Pro Ruse të deklaruar. Ato me 6 deputetët e tyre të cilët kanë fituar mandat bënë diskutime të ashpra kryesisht antishqiptare.”

Sipas Halil Snopçes, fatkeqësia më e madhe qëndron se BDI-ja u reshtua në një vijë me partinë e ekstremit të majtë Pro Ruse atë të Levicës:

“Fatkeqësia e madhe, që në këtë ditë që dueshte të jetë festive për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, ku kemi një rotacion, që një shqiptar siç ishte dikur Talat Xhaferi zëvendësohet me një shqiptar tjetër Afrim Gashin, ne ishim të detyruar të përballemi me një shovenizëm ekstrem të përfaqësuesve të Levicës dhe BDI-ja nuk merrte pjesë në seancën ku zgjidhej kryeparlamentari shqiptar. BDI-ja fatkeqësisht ndodhi të jetë në një linjë me Levicën.”

TË FUNDIT
2 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
59 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
2 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
2 orë
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
2 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
10 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit
5 orë
Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti
1 ditë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
10 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
5 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

LEXO MË SHUMË

448950491_1036715154484673_7586924692570773989_n

Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

INFO

NA NDIQ