Snopçe: Deputetët nuk bëjnë jetë luksi, merruni me ministrat dhe anëtarët e Bordeve drejtuese (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/03/2022

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe iu tha sot gazetarëve se deputetët nuk bëjnë jetë luksi dhe nuk kanë të ardhura të larta mujore, krahasuar me ministrat apo anëtarët e Bordeve drejtuese në kompanitë shtetërore.

“Kjo çështje është banalizuar shumë nga ana e gazetarëve sepse gjithnjë preken deputetët. Unë vetëm të ju kujtoj prej vitit 2011 paga e deputetëve është e ngrirë. Pra, pavarësisht koeficientit të ngrirë që është 3.5% prej pagës mesatare, nuk kalkulohet ky koeficient prej pagës mesatare që është afërsisht 29.000 denarë por kalkulohet paga mesatare kur ka qenë 17.000 denarë. Pra, rroga e deputeti është e tillë tani.

Depuetët nuk kanë ndonjë privilegj tjetër, reprezentacion, kartela shfrytëzimi, etj. Dmth, pagesa e rrugës që edhe ajo është ulur para dy vitesh është 20% prej çmimit të karburantit për kilometër. E marrim një pagesë por normalisht, nëse nuk e marrim atë pagesë të rrugës, sinqerisht them është vështirë t’i stimulosh deputetët, unë flas sinqerisht, pa bërë dyftyrësi.

Deputetët nuk janë në pozitën e ministrave, të cilët kanë reprezentacion, kartëla shfrytëzimi, kanë vetura zyrtare, shofer, që ne s’i kemi. Faktikisht, përveç rrogës bazë kemi një kompenzim për rrugën. Ju gazetarët vazhdimisht i pyesni deputetët, por merruni pak edhe me ato privilegje që kanë funksionarë tjerë, anëtarë të këshillave drejtues, ministrat, etj që kanë privilegje shumë të mëdha.

Një anëtar i Bordit drejtues ka koeficient 4 prej rrogës mesatare aktuale, imagjinoni ata marrin rroga 2-3 herë më shumë se deputetët. Ju nxis juve gazetarëve të merreni me këto çështje. Sepse kur qeveria dëshiron të largojë vëmendjen nga çështjet që kanë të bëjnë me to e hedhin topin te deputetët. Por, deputetët nuk bëjnë jetë luksi”, tha Snopçe./Gazeta LAJM

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni po…

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin.

INFO

NA NDIQ