Snopçe: Më 15 qershor votohet Qeveria e re, VMRO, VLEN, ZNAM (Video)

Picture of INA
INA

04/06/2024

VMRO-DPMNE, VLEN dhe ZNAM, do ta formojnë qeverinë e re, thotë deputeti Halil Snopçe, duke paralajmëruar se kabineti i Hristijan Mickoskit do të merr miratimin e Kuvendit deri më 15 qershor.

Në një prononcim për gazetën LAJM, Snopçe bëri të ditur se gjatë negociatave të deritanishme, VLEN-i ka mbyllur marrëveshjen me VMRO-në për ministrat dhe është arritur dakordësi që në programin qeveritar të bëhet pjesë edhe program i partnerit shqiptar.

“Presidentja e shtetit, këto ditë i jep mandatin mandatarit z.Hristijan Mickoski, pra, kryetarit të partisë VMRO-DPMNE, partisë më të madhe me numër deputetësh dhe z.Mickoski ka të drejtë në afat prej 20 ditësh të propozojë programin qeveritar dhe kabinetin qeveritar. Por, nuk besoj se do të shfrytëzojmë gjithë këtë hapsirë kohore që do të ketë në disponim. Unë mendoj se afërsisht nga 15 qershori do të votohet qeveria e re”, tha Snopçe për gazetën LAJM.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
2 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
3 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

ME TE LEXUARA

1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
7 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
3 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
18 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
7 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

FB_IMG_1719229651966

Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti

INFO

NA NDIQ