Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Në seancën e sotme në Kuvend, deputeti nga rradhët e VLEN-it Halil Snopçe, në një replikë ndaj Skender Rexhep Zejdit, tha se BDI-ja duhet japi përgjigje për disa çështje, përfshirë moslirimin e të burgosurve politikë dhe ligjin e 20 për qindëshsit.

Ai gjithashtu theksoi se nuk duhet gjykuar e kaluara për veprimet qëdo të realizojë qeveria në të ardhmen. Ai shtosi se Maqedonia e Veriut ka qenë ndër vendet më të korruptuara, dhe me parametrat më të këqija demokratike gjatë qeversijes së BDI-së.

“Po filisni në emër të personit që nuk ka përfaqësim të duhur, apo në emër të personit që kërkoi vetëm me 4 ministri dhe pa kryeparlamentar të futet nëQeveri, apo po flisni në bazë të atij që përkrahi ligjin e Artan Grubit për kazinot. Partnerët tuaj zoti Rexhepi duhet të japin përgjigje për shumë gjëra, pra BDI-ja duhet të japë përgjigje për shumë pse, pse gjatë periudhëq së qeverisjes 2020-24 nuk liruan asnjë të burgosur politik të vetmin që e liruat qe Nikolla Gruevski, pse e lanë ligjin e 20 për qindëshsit, historinë nuk e gjykojmë për punët që do të bëhen në të ardhmen. E latë shtetin më të korruptuar në Evropë, dhe shtetin me parametra të demokracisë më keq se në kohën e Gruevskit. Nëse dikush është duke e fundosur shqoqërinë zoti Rexhepi duhet të drejtohemi ta shpëtojmë shtetin nga fundosja”, tha Snopçe.

TË FUNDIT
11 minuta
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
13 minuta
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
21 orë
LSDM: Pandov i liron nga burgu të dënuarit për “27 prillin”
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
6 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
1 ditë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
2 orë
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi
19 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin

LEXO MË SHUMË

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat

rijad shaqiri

“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

INFO

NA NDIQ