Snopçe: VMRO-DPMNE ka hyrë në skenare të qarqeve që s’ja duan të mirën vendit, rrezikohet ardhmëria nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese

ina-online
ina-online

12/11/2023

Deputeti nga radhët e Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe në intervistën e tij për Top Channel u shpreh se kontesti kryesor në Maqedoninë e Veriut janë ndryshimet kushtetuese e që duhet të ndodhin. Sipas tij, ndryshimet kushtetuese hasin në rezistencë nga partia më e madhe maqedonase VMRO-DPMNE.

“Për mendimin tonë në vend që kjo parti të angazhohet për hapjen e horizonteve të perspektivës, ata krijojnë horizonte të rrezikut, që unë jam i prirur të besoj që vijnë nga qarqet që nuk ia duan të mirën Maqedonisë”, u shpreh Snopçe.

Ai shtoi se perspektiva evropiane është perspektiva e vetme e Maqedonisë së Veriutdhe se nuk ka alternativë tjetër, dhe me anëtarësimin e vendit sjell përfitime në të gjitha sferat.

Në pyetjen nëse Aleanca për Shqiptarët ka vija të kuqe me VMRO-DPMNE-në, deputeti Snopçe theksoi se VMRO ka qenë arsyeja kryesore për hyrjen e Aleancës për Shqiptarët në Qeveri dhe se kundërtimin e ndryshimeve kushtetuese e kanë prej qarqeve te rezikshme qe nuk duan te miren vendit tonë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

Kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të ketë kandidatin e saj për President

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI po mundohet ta kthejë Gruevskin në Shkup

default

Më së ftohti dhe më së shumti dëborë në Kodrën e Diellit

INFO

NA NDIQ