Sofja e prerë me Shkupin, Maria Gabriel: S’ka BE pa plotësuar kushtet

Picture of ina-online
ina-online

02/09/2023

Qëndrimi i Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut është shumë i qartë, të përmbushë detyrimet e dakorduara dhe të pranuara në korrik 2022“, tha zëvendëskryeministrja bullgare dhe shefja e diplomacisë Maria Gabriel.

Ajo tha se Bullgaria do të vazhdojë të mbrojë qëndrimin e saj shumë qartë.

“Ne qëndrojmë pas përmbushjes së të gjitha kushteve në lidhje me kompromisin e korrikut 2022, për të kundërshtuar qartë përpjekjet për informacion të rremë dhe dezinformim se Bullgaria ka kushte të reja, dhe në ndërkohë qartë të ngulmojmë në gjuhën, kulturën dhe identitetin tonë”, tha Gabriel në përgjigjen e saj në seancën e pyetjeve të deputetëve për Qeverinë.

Ajo u tha deputetëve se Kuvendi Kombëtar i Bullgarisë mund të vazhdojë të jetë shumë i dobishëm, por nuk është në kompetencën e asnjë organi legjislativ të prononcohet për tema të tilla.

“Ne duam t’i tregojmë shumë qartë RMV-së se vetëm kur të përmbushin detyrimet që vetë kanë pranuar t’i përmbushin, atëherë integrimi evropian nuk do të jetë më ëndërr”, shtoi Gabriel, përcjell INA.

E pyetur për një rezolutë të propozuar në Senatin amerikan për shpalljen e shtatorit si muaj të trashëgimisë maqedono-amerikane në SHBA, ajo tha se MPJ e Bullgarisë do të bëjë gjithçka që kjo të mos ndodhë.

Ai informon se MPJ-ja bullgare ka marrë masa që në momentin e parë që ka marrë vesh për rezolutën e dorëzuar, ambasadori dhe konsulli i përgjithshëm në Uashington kanë biseduar tashmë me ekipin e senatorit që propozoi rezolutën. Gabriel tha se procedura në Senat ka filluar, por se do të bëjnë gjithçka që të mos miratohet.

Në korrik të këtij viti, senatori republikan i Indianës, Mike Braun, prezantoi një rezolutë në Senatin amerikan për të shpallur shtatorin e vitit 2023 Muajin e Trashëgimisë Maqedono-Amerikane në SHBA, kur do të festohet gjuha, historia dhe kultura e maqedono-amerikanëve.

Rezoluta e sponsorizuar nga Bron, i cili është i vetmi senator që është anëtar i grupit të Miqve të Maqedonisë dhe Maqedono-Amerikanëve në Kongres, duhet së pari të miratohet nga Komiteti Gjyqësor i Senatit përpara se të votojë Senati.

Në ndërkohë, guvernatori i shtetit amerikan të Miçiganit, Gretchen Whitmer, tashmë shtatorin e këtij viti e ka shpallur muajin e trashëgimisë maqedono-amerikane. Whitmer thotë se është e rëndësishme të theksohet kontributi dhe ndikimi kulturor i maqedonasve amerikanë.

Ai thekson se maqedono-amerikanët kontribuojnë në kulturën amerikane përmes “biznesit, sportit, artit, politikës, mjekësisë, ligjit, kulturës, aftësive të kuzhinës dhe shumë fushave të tjera”. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
7 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

16 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
11 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova
19 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”
16 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
9 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ