Sondazhi i IPRG: Taravari i afrohet Ahmetit për nga besimi

ina-online
ina-online

12/11/2023

Instituti për Hulumtimin e Politikave dhe Qeverisjes së Mirë (IPRG) në Shkup sot ka publikuar një anketë lidhur me rejtingun e partive dhe liderëve politik në Maqedoninë e Veriut.

Anketa është realizuar në periudhën prej 5 deri më 9 nëntor 2023 ka realizuar sondazh telefonik (anketë) me 1050 anketues, në mostër përfaqësuese në nivel të Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke marrë parasysh specifikat demografike të popullsisë, si përkatësia etnike, gjinia, vendbanimi dhe njësitë zgjedhore.

Në pyetjen nëse javën e ardhshme do të kishte zgjedhje parlamentare cilën parti politike do të votonit, për LSDM kanë votuar 12.6%, 19.5% për VMRO-në, BDI 5.3%, ASH 4.5%, 3.2 E Majta, Besa 2.4%, LD 1.8%, Alternativa 0.9%. 29.4% janë përgjigjur asnjërën, 11.4% nuk kanë treguar, 4.5% nuk kanë pasur përgjigje, dhe 4.5% për parti tjetër.

Sa i përket se cilit politikan i besoni më shumë, anketuesit në kampin shqiptar 5.1% votojnë për Ali Ahmetin dhe 4.8% votojnë për Arben Taravarin. Kasamit i besojnë vetëm 1.9% ndërsa Mexhtiti 2.1%.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sopot kompleksi memorial

Maksim Dimitrievski paraqet kallëzim penal kundër kompleksit të UÇK-së në Sopot, shqiptarët të heshtur!

fatmir-besimi2

Besimi: Përmbushja e marrëveshjes për kryeministër shqiptar është investim në një të ardhme të përbashkët

komisioni-antikorrupsion

Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

vangjel

Aksidenti i rëndë në Tetovë, humb jetën vajza e ish-deputetit

Bilall Kasami

Patundshmëri në emër të prindërve dhe ar në emër të bashkëshortes – kjo është pasuria e Bilall Kasamit

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Më shqetëson fakti që shumë persona eksponentë politikë duan të jenë anëtarë të Komisionit për Antikorrupsion

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

kodra e diellit kisha

Policia e Maqedonisë: Është arrestuar personi që vendosi flamurin e Shqipërisë afër kryqit në Kodrën e Diellit

INFO

NA NDIQ