Sondazhi i Komisionit Evropian: Tirana dhe Shkupi ndër qytetet më të këqija për të jetuar

ina-online
ina-online

13/01/2024

Komisioni Evropian ka publikuar të dhënat dhe mbledhjen e përgjigjeve të marra nga qytetarët për kushtet e jetesës në çdo kryeqytet evropian, përcjell INA.

Pyetjet që u janë drejtuar qytetarëve janë nga më të ndryshmet, por disa kryesore ishin:

Cili qytet në Evropë është më i pastër apo më i sigurt?

Në cilin qytet është i lehtë për të gjetur një punë apo një shtëpi të përballueshme?

Cili qytet ka transportin më të mirë publik ose cilësinë e ajrit?

Sipas raportit nga 83 qytete në të gjithë Evropën ku janë bërë sondazhe, Tirana dhe Shkupi rezultojnë të jenë nga qytetet me cilësi më të keqe të jetës. Raporti i publikuar nga KE-ja ofron një pasqyrë të jetës në Tiranë, Shkup, Podgoricë, Stamboll që nga zhurmat, transporti publik, ndotja e ajrit, mundësia për të blerë një shtëpi si dhe siguria.

Sondazhi i Komisionit Evropian: Tirana, një nga qytetet më të

Dhe sipas rezultateve të nxjerrja në raport, shihet se qytetarët e Tiranës janë shumë të pakënaqur me jetesën si dhe me (pa) mundësitë që të ofron ky qytet. Për transportin publik, sipas sondazhit, 53% e të pyeturve nga qytetarët e Shqipërisë janë shumë të pakënaqur.

Sondazhi i Komisionit Evropian: Tirana, një nga qytetet më të

Sondazhi i Komisionit Evropian: Tirana, një nga qytetet më të

Siç dhe shihet në tabelën e mëposhtme, Komisioni Evropian ka bërë publike, 10 qytetet më të mirë për të jetuar dhe 10 qytetet më të këqinj për të jetuar, sipas sondazhit. Tirana, Shkupi, Beogradi, Podgorica bëjnë pjesë në dhjetëshen e qyteteve më të këqija për të jetuar. Tirana bën pjesë në vendin e katërt pas Palermos, Athinës dhe Stambollit për nga pakënqësia e banorëve, ndërkohë që e ndjekur më pas nga Napoli, Beogradi, Roma, Shkupi, Podgorica.

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

INFO

NA NDIQ