Sonte nis SkupiFestival në Shkup

Picture of ina-online
ina-online

05/10/2023

Sonte në Shkup nis festivali ndërkombëtar i teatrove SkupiFestival.

Hapja solemne në ora 20 në hapsirat e Teatrin Shqiptar- Shkup, aty edhe ku do të organizohet dhe do luhen të gjitha shfaqjet e selektuara për këtë edicion. Të gjitha shfaqjet do të fillojnë nga ora 20:00.

Këtë vit festivali organizohet nën moton Vezullim në teatër ku përzgjedhjet e këtij ediconi të 17 të vijnë nga Kosova, Turqia, Franca, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria si dhe shfaqja që do të prodhohet nga vorkshopi i organizur mbi temën Shtrëngatë dhe Zhbirim nga regjisorja Tea Begovska, në kuadër të festivalit.

Këtë edicion do të organizohet edhe ekspozitë me posterët e të gjitha edicione të FNT Skupifestivalit, e cila do të hapen që nga dita e parë të festivalit, ku do të kemi mundësi të shohim të gjitha posterët e 17 edicioneve.

Programi i përzgjedhur i këtij edicioni nis të sonte ( 5 tetor) në ora 20:00 me shfaqjen e teatrit Oda nga Prishtina me shfaqjen Arbri, autor dhe regjisor Lirak Çelaj. Skenografia nga Burim Arifi, në role,Shkumbin Istrefi, Qëndresa Jashari, Labinot Raci, Daniela Marku, Blend Sadiku.

E premte, 06.10.2023 shfaqja Nën Kala, hulumtime mbi teatrin fizik me motive nga Villiam Shekspir , adaptuar nga Pinar Akkuzu dhe Gülden Arsal Yavuz, regjia Guray Dincol,muzika Uğur Açıkgöz dhe Ataberk Öge, në role Pinar Akkuzu, Gülden Arsal Yavuz.

E shtunë, 07.10.2023 nga kompania teatrore Teatri La Belle Meunière nga Franca I bërë në copa
Autorë- regjisorë dhe në role: Marguerite Bordat, Raphaël Cottin dhe Pierre Meunier.

E diel datë 08.10.2023, performancë nga vorkshopi Shtrëngatë dhe Zhbirim nga regjisorja Tea Begovska, e punuar me aktorët e rinj, Ilin Jovanovski, Mia Kantargjieva, Deniz Rrustemi, Bojan Lazarov, Din Ibrahim, Todor Stojkovski.

E hënë , 09.10.2023 Teatri i Luftës Sarajevë, Bosna dhe Hercegovina, Tramvaji i quajtur dëshirë , nga autori Tenesi Villiams,regjia kolektive dhe interpretimi nga Dina Mushanoviç, Alban Ukaj, Igor Skvarica, Matea Mavrak dhe Noa Jugo.

Nata e fundit e festivalit do të jetë e martë, 10.10.2023 20:00 Teatri Kombëtar Ivan Vazov , Sofje Orfeu. Dramaturg Matich Starina, regjisor Jernei Lorenci, luajnë Aleksandra Vasileva, Gergana Zmiçarova, Biljana Petrinska, Radena Valkanova, Eva Danailova, Vasilena Vincenzo, Nadja Keranova, Joreta Nikolova, Vladimir Penev, Valentin Ganev, Dejan Donkov, Stelian Radev, Nenço Kostov, Darin Angelov, Dimitar Nikolov.

FNT Skupifestival Shkup edhe këtët vit mbështetet nga Ministria e Kulturës, Qendra Kulturore Bullgare Shkup, Instituti Francez, Telekomi i Maqedonisë, Premium Residenc, Koha si dheTeatri Shqiptar- Shkup,

Për më shumë informacion: http://www.skupifestival.mk/

TË FUNDIT
25 minuta
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
26 minuta
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
30 minuta
Ndërroi jetë arsimtari Muadin Alimi nga Kumanova
39 minuta
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

ME TE LEXUARA

17 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
2 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
16 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
1 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

muadin alimi

Ndërroi jetë arsimtari Muadin Alimi nga Kumanova

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

Agim Doci

Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

INFO

NA NDIQ