Sonte përballja mes Kosovës dhe Zvicrës

INA
INA

9 Shtator, 2023

Kombëtarja e Kosovës sot do ta luajë ndeshjen e radhës në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian që mbahet vitin e ardhshëm.

“Dardanët” do të ndeshen me Zvicrën sonte me fillim nga ora 20:45 në stadiumin e stërmbushut “Fadil Vokrri”, shkruan Gazeta Express.Kosova ka tri barazime dhe një humbje në këtë kampanjë kualifikuese dhe gjendet buzë eliminimit.

Kurse, Zvicra i prin grupit I me 10 pikë, dy më shumë se Rumania.Brenda tri orëve u shitën të gjitha biletat për këtë përballje, e cila do t’i sjellë në stadiumin kosovar dy yjet shqiptarë, Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin.

Kjo dyshe, së bashku me Ardon Jasharin dhe Uran Bislimin janë katër futbollistët me prejardhje shqiptare që do të jenë në taborin zviceran.

Përveç tifozëve kosovarë që do të jenë në numër maksimal sot, në Prishtinë do të jenë edhe rreth 700 tifozë zviceranë që kanë udhëtuar për ta përcjellur këtë ndeshje.

Tri ditë më vonë, Kosova do të udhëtojë për t’u përballur me Rumaninë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inzaghi

Inzagi del në mbrojtje të Asllanit: Do të bëja sërish zgjedhjet e fillimit

uefa

UEFA dënon ashpër FSHF, shkak janë fizhekzjarret ndaj Polonisë

Amir-Rrahmani-600x360-1

Amir Rrahmani u detyrua ta lëshoj fushën i lënduar

CHelsea

Pronarët e Chelseat duan të përgjysmojnë shpenzimet e pagave në ekip

Hakim-Ziyech

Hakimi nuk ka dyshime për “yllin” e futbollit që meriton Topin e Artë

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich triumfon kundër Man United

arsenal

Fitore e thellë e Arsenalit ndaj PSV Eindhovenit

sevilla

Sevilla barazon në shtëpi me Lensin

napoli

Napoli vuan por triumfon te Braga, Rrahmani u lëndua vetëm pas 13 minutave

INFO

NA NDIQ