Sopoti – 20 vjet, rast klasik i montuar, 12 banorë me 156 vite burg, 6 agjentët fajtorë kurrë nuk u përgjigjën!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

shkruan: Naser Pajaziti

Më 4 mars të 2003, rreth orës 17:30 një makinë Jeep e misionit të NATO kishte hasur në një minë antitankë në rrugën Sopot- Sushevë (fshatrat në zonën kufitare Maqedoni- Serbi), me ç’rast shpërthimi la të vdekur ushtarët e misionit polak të KFOR-it, një punonjës civil, ndërsa përkhtyesja kishte ngelur e plagosur.

Pa kaluar shumë orë e ditë, njësitet speciale ndërhyjnë në fshatin Sopot, duke arrestuar banorët lokal, të cilët më pas përmes një montimi klasik nga shërbimi sekret dalin fajtor.

Nga një inskenim monstruoz kriminal, 12 banorë të fshatit u shpallën fajtor, edhe ate përmes një dëshmie që ishte bërë nën presion të dhunës makabre. Pas një hetimi të detajuar, përfshirë edhe faktorët ndërkombëtarë, doli se rasti ishte i montuar nga struktura të shërbimit sekret ku pafajësisht u dënuan 12 banorë me 156 vite burg. Gjysma prej tyre thuajse vuajtën dënimin, ndërsa të tjerët ishin arratisur.

Me zbardhjen e plotë të rastit, fajtorë dolën 6 agjentë të shërbimit sekret DSK, të cilët sipas akuzës kishin tejkaluar kompetencat dhe kishin marrë me dhunë deklaratën e dëshmitarit të vetëm të rastit, Ramadan Bajrami.

Po ata megjithatë dolën të pafajshëm dhe nuk u ndërmor asgjë, sepse vepra penale ishte vjetërsuar dhe sipas ligjeve të vendit, nuk mund të merret në shqyrtim. Por, edhe me arsyetimet se dispozitat ligjore nuk lejojnë inicimin e procedurave penale kundër pjesëtarëve të policisë sekrete.

Kjo është drejtësia në këtë vend!

TË FUNDIT
50 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
3 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
9 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Dy të lënduar pas një aksidenti mes tri veturave në Prishtinë
7 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
1 ditë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
23 orë
Ish-ushtari i UÇK-së dërgohet në paraburgim ekstradues prej 30 ditësh
3 orë
Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë
1 ditë
Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

INFO

NA NDIQ