SOROS a po largohet nga Ballkani, ja çka thotë shefi i saj?!

ina-online
ina-online

31 Gusht, 2023

Presidenti i Fondacionit të “Shoqërisë së Hapur” të miliarderit amerikan George Soros, Alex Soros, tha se organizata do të heqë dorë nga një sërë aktivitetesh.

Megjithatë, siç shtoi ai, mbështetja e atij fondi në Ukrainë dhe në Ballkan do të vazhdojë.

“Ne do të heqim disa fusha të punës (në Evropë)… Do të bëjmë gjithashtu shkurtime të konsiderueshme të stafit… Nuk ka dyshim se ne do të vazhdojmë të mbështesim fondin tonë në Ukrainë,” shkroi Alex Soros në një shkrim për “Politico”.

Ai u zotua gjithashtu të vazhdojë të mbështesë asetet në Moldavi dhe në Ballkan.

Në të njëjtën kohë, Soros beson se fitorja e “Republikanëve MAGA” (fraksioni ekstrem i republikanëve, i quajtur sipas sloganit të fushatës së Donald Trump “Make America Great Again”) në zgjedhjet presidenciale në SHBA në 2024 do të ishte më keq për BE-në, sesa për Shtetet e Bashkuara.

Një rezultat i tillë do të kërcënonte unitetin evropian dhe do të minonte përparimin e bërë në shumë fronte në përgjigje të luftës në Ukrainë.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

buka-market

Masat e Qeverisë/ Çmimi i bukës në markete bie në 30 denarë

Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

Vjosa Osmani Bajram Begaj 2

Begaj: Jemi bashkë me Kosovën në OKB, marrëdhëniet Kurti-Rama janë shumë të mira

micko gruevski

“Lufta” që ka shpërthyer në opozitën maqedonase

drunj

Aksion i madh kundër prerjeve ilegale të druve, arrestohen 9 persona nga Breza dhe një nga Haraçina

IMG_5162

Vjosa Osmani takohet me Bidenin: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

INFO

NA NDIQ