Sot ankohen se po u bëhet e padrejtë – Çfarë kishte bërë BDI-ja bashkë më Gruevskin në 2016-në për votat?

Picture of INA
INA

14/05/2024

Fronti Evropian që ditëve të fundit po ankohet për inxhinjering zgjedhor duke akuzuar Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve për vendime të padrejta për të shkuar në rivotim, të njëjtën e kishte bërë në vitin 2016 bashkërisht me VMRO-DPMNE-në, shkruan Alsat.

Në dhjetor të vitit 2016 kur u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare, Lëvizja Besa kishte dorëzuar ankesa për parregullsi zgjedhore në njësinë e 6 dhe njësinë e dytë zgjedhore.

Në vend të Nexhmedin Kahremanit që ishte kandidat për deputet i Lëvizjes Besa, me vendim të KSHZ-së mandati për deputet i shkoi VMRO-DPMNE-së edhe atë për 300 vota.

KSHZ-ja madje kishte konstatuar se falë sistemit të numërimit mandati mund t’i kalojë partisë më të madhe me mandate duke mos shqyrtuar as mundësine e rivotimit.

Një veprim të ngjashëm KSHZ-ja e kishte marr edhe kundër kandidatit për deputet Admirim Aliti. Ai nuk arriti të bëhet deputet për 50 vota, pasi kështu vendosi shumica e anëtarëve të KSHZ-së të cilët një mandat e çuan në subjekt tjetër. Edhe në këtë rast KSHZ-ja kishte vendosur që të mos shkohet në rivotim pasi rezultati nuk do të ndikonte apo ndryshonte asgjë nga ajo për të cilën kishte vendosur organi për organizimin e proceseve zgjedhore.

Aso kohe para KSHZ-së organizoheshin protesta. Ish kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski kishte bërë thirrje që të ruhet vota e VMRO-së, ndërsa në protestuesit kishin lëshuar fishekzjarrë në drejtim të dritareve të KSHZ-së ku po mbahej seanca për shqyrtimin e ankesave. Lëvizja Besa aso kohe përveç BDI-së kishte akuzuar edhe PDSH-në si ndihmëse të internistëve për t’i çuar një mandat VMRO-DPMNE-së së Nikolla Gruevskit.

Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2016 falë vendimit të KSHZ-së pa mundësi rivotimi, VMRO-DPMNE-ja krijoi diferencë në mandate 51 me 49 në raport me LSDM-në, duke i hequr kështu dy mandate Lëvizjes Besa e cila kishte përfunduar me 5 deputetë, BDI me 10, Aleanca për Shqiptarët me 3 dhe PDSH-ja me dy mandate. / Alsat.mk

TË FUNDIT
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
9 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
10 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
10 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
11 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

15 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar
23 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
19 orë
Fronti Europian në opozitë? Shaqiri: 130 mijë votues do ta mbrojnë të drejtën e tyre në çdo mënyrë, në çdo formë! Presim dorëzimin e mandatit
15 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
22 orë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
19 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
15 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ