Sot Erdogan bën betimin si president i Turqisë

INA
INA

03/06/2023

Recep Tayyip Erdogan, i cili u rizgjodh të dielën e kaluar president i Turqisë, do të betohet sot në Ankara për një mandat të ri pesëvjeçar dhe më pas do të shpallë qeverinë e tij të re.

Përveç rreth 20 krerëve të shteteve që morën pjesë në ceremoni, sipas shtypit pro-qeveritar, Ankaraja konfirmoi gjithashtu praninë e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Turqia, e cila ka vendosur veton ndaj anëtarësimit të Suedisë për 13 muaj, është nën presion për të ndryshuar qëndrimin e saj deri në samitin e NATO-s të korrikut në Vilnius.

“Mesazhi i qartë për miqtë tanë suedezë: Respektoni angazhimet tuaja dhe merrni masa konkrete për të luftuar terrorizmin.

Në të kundërt do të ketë pasoja”, shkroi të enjten mbrëma në Tëitter ministri aktual i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu.

Një tjetër temë e nxehtë është lista e ministrave që do të shpallet mbrëmjen e sotme, pas ceremonisë, e cila do të japë një ide si Erdogan rigjallërojë ekonominë e zhytur në krizë.

Sipas mediave turke, 20 krerë shtetesh dhe 45 ministra të jashtëm do të marrin pjesë në ceremoninë e betimit të Erdoganit.

Midis tyre do të jetë presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev, një aleat i ngushtë i Erdoganit, dhe kryeministrat e Hungarisë Viktor Orban dhe të Katarit Mohammed bin Abdelrahman al-Thani , të cilët ishin ndër të parët që uruan presidentin turk për rizgjedhjen e tij.

Betimi i Erdoganit është planifikuar për në orën 14:00 në selinë e parlamentit. Presidenti turk më pas do të shkojë në mauzoleumin e themeluesit të republikës turke, Mustafa Kemal Atatürk, para ceremonive zyrtare dhe darkës së madhe.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ