Sot filloi pranvera, do të zgjasë deri më 20 qershor

INA
INA

20/03/2024

Këtë vit pranvera filloi sot, në orën 04:06, ndërsa në të njëjtën kohë filloi vjeshta për banorët e Hemisferës jugore.

Pranvera këtë vit fillon më 20 mars dhe do të zgjasë deri më 20 qershor, kur fillon vera. Pas dimrit, ora kalon në kohën e verës. Derisa në Hemisferën veriore është pranverë, në Hemisferën jugore është vjeshtë dhe anasjelltas, kështu që nuk ka asnjë datë për fillimin e kësaj stine, që të ishte universale për të gjitha pjesët e botës.

Toka nuk lëviz me shpejtësi konstante elipitike të saj (ovale) orbite, kështu që stinët nuk janë me gjatësi të barabartë. Pranvera zgjat mesatarisht 92,8 ditë në Hemisferën veriore dhe 89,8 ditë në Hemisferën jugore.

Pranvera në Maqedoni fillon çdo vit me kalimin e Diellit në Hemisferën veriore. Në atë fillon ekuinoksi, domethënë dita dhe nata do të zgjasin saktë 12 orë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ