Sot fillon pushimi veror edhe për nxënësit e shkollave fillore në Maqedoni

Picture of INA
INA

17/06/2024

Sot përfundon viti shkollor 2023/2024 për nxënësit e shkollave fillore. Sivjet, për shkak të pushimit pranveror, u zgjat viti shkollor vetëm për nxënësit e shkollave fillore. Nxënësit e shkollave të mesme diplomuan më 10 qershor, me kërkesë të Unionit të Nxënësve të Shkollave të Mesme.

Zgjatja e vitit shkollor për nxënësit e shkollave fillore ka hasur në një sërë reagimesh, kryesisht nga prindër të cilët kërkuan përfundimin e mësimit para datës 17 qershor ose shkurtimin e mësimit, për shkak të temperaturave të larta ditore që arrijnë deri në 40 gradë. Sipas tyre, shkollat ​​nuk i kanë kushtet për të zhvilluar mësimin normalisht në këto temperatura.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës vendosi që mësimi të zhvillohet me orë të shkurtuara, por duke pasur kujdes që të ruhet thelbi i materialit mësimor.

Në një komunikatë për mediat, Ministria e Arsimit dhe Kulturës ka renditur edhe disa rekomandime për mbrojtjen e nxënësve nga moti i nxehtë – klasat dhe dhomat e tjera që përdoren në shkollë duhet të ajrosen vazhdimisht, nxënësit të inkurajohen dhe të lejohen të pinë më shumë ujë gjatë ditën e shkollës të mos hani ushqime të yndyrshme dhe që përmbajnë një sasi të madhe sheqernash.

“Këto rekomandime janë pjesë e rekomandimeve të përgjithshme për mbrojtjen nga valët e të nxehtit të qendrave shëndetësore publike, dhe në përputhje me Planin e veprimit shëndetësor për parandalimin e pasojave të valëve të të nxehtit në shëndetin e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut”, njoftoi Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, më pas deklaroi se Ligji për arsimin bazë e specifikon numrin e saktë të ditëve të punës në shkolla, ndërsa shkollat ​​e mesme nuk kanë obligim ligjor për numrin e saktë të ditëve të punës.

TË FUNDIT
27 minuta
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
32 minuta
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
35 minuta
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
3 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
4 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Babai e martoi vajzën e mitur 3 herë për para, ajo e denoncoi në polici
9 orë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
1 ditë
Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
1 ditë
Rexhep Memedi: Infermierja nuk ka patur aspak qëllim që ta lëndoj foshnjën, prindërit dhe infermierja zgjatën dorën!
9 orë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4463

Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB

qeveria e maqedonise

Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

INFO

NA NDIQ