Sot finalja e madhe mes United dhe City

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Në orën 16:00 në “Wembley” Manchester United dhe Manchester City do të diskutojnë trofeun më të vjetër të historisë së futbollit, në finalen e FA Cup, në edicion numër 143 të saj.

Një finale që përsëritet ashtu si sezonin e kaluar, teksa fituesit e edicionit te kaluar dhe njëkohësisht kampionët e Anglisë, Manchester City, do të zbresin në këtë përballje me motivimin e duhur, për vetë faktin se po kalojnë një periudhë shumë pozitive dhe mbyllja e sezonit me këtë trofe do të ishte vërtet spektakolare.

Skuadra e Pep Guardiola-s vjen pas 7 fitoreve radhazi, në një seri ku ka pësuar vetëm dy gola.

Në krahun tjetër, Manchester United luan shumë në këtë finale, pasi “Djajtë e Kuq” e mbyllën kampionatin në vendin e tetë dhe në këtë sfidë luajnë edhe Europën. Jo vetëm kaq, pasi Erik Ten Hag rrezikon edhe shkarkimin në rast dështimi, teksa United vjen këtu pas dy fitoreve radhazi në Premier League, por të vetmet në pesë ndeshjet e fundit.

Kjo do të jetë përballja e tretë sezonale, teksa dy të parat i ka fituar City me një golavarazh 6-1, ndërsa do të jetë përballja numër 193 në histori, e 11 në FA Cup. Bilanci i përgjithshëm flet për United që kryeson me 78 fitore kundrejt 61 të City-t, teksa 53 ndeshje janë mbyllur në barazim.

Manchester United kërkon trofeun e 13-të në histori, ndërsa në krahun tjetër, City kërkon të festojë suksesin e 8 në FA Cup.

TË FUNDIT
2 orë
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët
4 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
5 orë
Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe
5 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
5 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

ME TE LEXUARA

1 ditë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit
15 orë
Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve
1 ditë
VIDEO/ Daku shau keq maqedonasit Federata e Futbollit e Maqedonisë reagon: të kërkoj falje
14 orë
Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit
1 ditë
Granit Xhaka: Kur kemi nevojë për të, Shaqiri është këtu!
5 orë
UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun
1 ditë
Lajm i mirë për Ramadanin, vjen oferta e gjigantit italian
5 orë
Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

LEXO MË SHUMË

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

FB_IMG_1718953575861

Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe

arsenal

Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024

mesi-argentina

Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

roberto baggio

Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

IMG_3399

UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

spanja

Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit

mirlind daku

Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve

INFO

NA NDIQ