Sot lëshohet në përdorim numri për raste urgjente 112

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Shkurt, 2022

Numri evropian për raste urgjente 112, prej sot lëshohet në përdorim edhe për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, të cilët në raste urgjente, me thirrjen në numrin 112, në afat sa më të shkurtë të mundshëm do t’i marrin shërbimet e policisë, ndihmës urgjente mjekësore ose brigadës zjarrfikëse, prej kudo qoftë në shtet.

Numri urgjent 112 është paraparë si shtesë e numrave ekzistues për raste urgjente dhe si servis një sportel për të gjitha nevojat e qytetarëve.

Vendosja e gjithë sistemit në numrin 112 për raste urgjente është mbështetur nga Bashkimi Evropian me 2,3 milionë euro, duke përfshirë hardver, softuer, si dhe ndihmë profesionale. Shfrytëzues i drejtpërdrejtë është Qendra për Menaxhim me Kriza.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ