Sot lëshohet në përdorim numri për raste urgjente 112

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Numri evropian për raste urgjente 112, prej sot lëshohet në përdorim edhe për qytetarët e Maqedonisë së Veriut, të cilët në raste urgjente, me thirrjen në numrin 112, në afat sa më të shkurtë të mundshëm do t’i marrin shërbimet e policisë, ndihmës urgjente mjekësore ose brigadës zjarrfikëse, prej kudo qoftë në shtet.

Numri urgjent 112 është paraparë si shtesë e numrave ekzistues për raste urgjente dhe si servis një sportel për të gjitha nevojat e qytetarëve.

Vendosja e gjithë sistemit në numrin 112 për raste urgjente është mbështetur nga Bashkimi Evropian me 2,3 milionë euro, duke përfshirë hardver, softuer, si dhe ndihmë profesionale. Shfrytëzues i drejtpërdrejtë është Qendra për Menaxhim me Kriza.

TË FUNDIT
4 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
6 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
7 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
8 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

19 orë
Bislimi raporton sot në Komisionin për Integrime Evropiane
4 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
17 orë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
12 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
19 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ