Sot mbahet takimi i parë i Kurtit dhe Vuçiqit pas rastit të Banjskës

Picture of INA
INA

26/06/2024

Pas gati 10 muajsh sot do të mbahet takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq në Bruksel.

Ky do të jetë një rund të ri bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve.

Sipas Qeverisë së Kosovës fokusi i këtij takimi “do të jetë zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit të raporteve, Aneksi për zbatimin e saj dhe rruga përpara”.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha më 24 qershor se shpreson të ketë përparim në dialog dhe kujtoi se ekziston një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve, e cila duhet të zbatohet në terren.

Ai tha se “ka problem” sa i përket zbatimit të marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut, por theksoi domosdoshmërinë e mbajtjes së një takimi të nivelit të lartë “për të ditur se ku jemi”.

Po ashtu ky do jetë takimi i parë mes Kurtit dhe Vuçiqit në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, pas ngjarjeve në Banjskë – pjesa veriore e Kosovës – më 24 shtator të vitit të kaluar, kur një grup i armatosur serb sulmoi policinë e Kosovës dhe vrau një polic.

TË FUNDIT
47 minuta
Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut
50 minuta
Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së
55 minuta
Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër
56 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
2 orë
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

ME TE LEXUARA

6 orë
Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s'ka më fasule, ramstek ma lirë se falë
1 ditë
Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
6 orë
Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi
1 ditë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
2 orë
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani
1 ditë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
56 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

LEXO MË SHUMË

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

Igli Hasani

Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së

Saranda

Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër

Sylvinho silvinjo

Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

kroaci-kufi

Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi

Foto: Ilustrim

Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s’ka më fasule, ramstek ma lirë se falë

drin dhe besian ahmeti

VLEN: Kallëzimet penale kundër Drin dhe Besian Ahmeti, nuk ka më të paprekshëm

aeroport

E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes

INFO

NA NDIQ