Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova

Picture of INA
INA

25/05/2024

Për tri ditë resht, më 25,26 dhe 27 maj do të mbahet sesioni pranveror i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, ndërkaq referuar agjendës Kosova është në rend dite.

Sesioni pranveror i Asamblesë Parlamentare të NATO-s do të mbahet në Sofje të Bullgarisë, gjersa Kosovës pritet t’i avancohet edhe zyrtarisht statusi, nga ai vëzhgues në anëtar të asociuar.

Driton Hyseni, kryesues i Delegacionit të Kuvendit të Republikës së Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-së kohë më parë në një intervistë për Telegrafin kishte njoftuar se zyrtarizmi i avancimit të statusit të Kosovës do të bëhet më 27 maj, në Sofja të Bullgarisë kur mbahet edhe sesioni pranveror i Asamblesë Parlamentare të NATO-s.

Ai kishte thënë se kjo paraqet një përmbushje të gjitha atyre veprimeve që kanë ndërmarrë gjatë kësaj legjislature si delegacion i Kuvendit të Republikës së Kosovës.

TË FUNDIT
2 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
2 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
3 orë
Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re
4 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve
4 orë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

ME TE LEXUARA

18 orë
SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit
1 ditë
Takimi i udhëheqësve evropianë përfundon pa dakordësi mbi propozimet për postet kyçe të BE-së
15 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
13 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
1 ditë
Azeski: “Bechtel dhe Enka” është një konsorcium ndërkombëtar dhe është e qartë që sapo merr pjesë në një tender është fituese
5 orë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?
1 ditë
Një ‘ushtri’ e tërë administratorësh do të kalojë nga një ministri në tjetrën në pesë muajt e ardhshëm
4 orë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

LEXO MË SHUMË

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

IMG_3317

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

Dodik

SHBA përfshin në Listën e Zezë edhe rrjetin që rriti pasurinë e Dodikit

INFO

NA NDIQ