Sot pritet një vendim për ngrirjen e çmimeve të makaronave dhe produkteve të qumështit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Përveç bukës, çmimin e së cilës qeveria e ka ngrirë në 33 denarë, sot pritet ngrirje e re e çmimeve për disa produkte ushqimore.

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi njoftoi dje se do të merret vendim për ngrirjen e çmimeve të makaronave dhe produkteve të qumështit.

Me vendimin që pritet të merret nga Qeveria, makaronat, spageti, djathi i bardhë, qumështi, gjiza dhe produkte tjera të qumshtit do të jenë më lirë.

Makaronat, sipas ministrit Bekteshi, do të bëhen më të lira për të paktën dhjetë për qind, ndërsa për produktet e qumështit, prodhuesit do të duhet të presin deri sot për t’u përgatitur sepse, siç tha ai, disa tashmë po i ulin vetë çmimet.

“Qytetarët të jenë të qetë, do të ulen çmimet jo vetëm për këto produkte. Ne do të vazhdojmë me të gjitha produktet ku analizat do të tregojnë se ka fitime apo marzhe më të mëdha se ato që janë të rregullta”, theksoi dje Bekteshi.

Siç njoftoi Bekteshi, pritet që gjatë ditës së bashku me kryeministrin Dimitar Kovaçevski të informojnë për vendimet për ngrirjen e çmimeve.

Qeveria në fund të shkurtit e ngriu çmimin e bukës së bardhë dhe gjysmë të bardhë nga 450 gramë në 33 denarë pasi analizat e Ministrisë së Ekonomisë dhe kontrollet inspektuese treguan se disa kompani nuk i ulën çmimet në përputhje me rrethanat edhe pse përdorën rrymë të subvencionuar.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski më pas në një konferencë për media tha se nuk do të lejojë rritje të paarsyeshme të çmimeve.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
4 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
21 orë
Presidentja Osmani: Serbia dhe Rusia do të vazhdojnë të tentojnë destabilizimin e Kosovës dhe rajonit
1 ditë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
6 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
1 ditë
FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ