Sot protesta para Qeverisë dhe Prokurorisë për skandalin në Klinikën e Onkologjisë

INA
INA

11 Shtator, 2023

Grupi joformal “Protesta kundër vrasjes në Onkologji”, për sot në ora 18 ka paralajmëruar protestë para Qeverisë dhe Prokurorisë, për siç thonë, krimit në Klinikën e Onkologjisë.

Në protesta do të kërkohet hetim për të gjithë të përfshirët në skandalin e Klinikës për Onkologji.

Ish-pacientët dhe të afërmit e pacientëve nga Onkologjia kërkojnë që PTHP të dalë me detaje për rrjedhën e hetimeve brenda një jave, për të hetuar përfshirjen e ish-ministrit Venko Filipçe dhe drejtorit Nino Vasev, për të zgjeruar hetimet në punën e onkologjisë së fëmijëve, rishikim të plotë të punës së Klinikës së Onkologjisë, vendime gjyqësore të formës së prerë për të gjithë ata që janë të përfshirë në krimin dhe krimin e onkologjisë, që pacientët të kenë një pasqyrë të vetë hetimit.

Qytetarët kërkojnë që prokuroria të hapë hetime nëse ish-drejtoresha e Onkologjisë, e cila ende punon në këtë klinikë, është e përfshirë në skemën skandaloze të vjedhjes së ilaçeve.

Protestës së sotme është bërë e ditur se do t’i bashkohen edhe anëtarët e Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve të Shëndetësisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-00-08-01-741-edit_com.facebook.katana

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Screenshot_2023-09-21-23-35-55-588-edit_com.facebook.katana

Ringjallet “Ilirida”

higjiena komunale shkup protest

Këshilltarët e ASH-së rrëzojnë vendimin e Maznevës, rikthejnë në punë punëtorët e NPK “Higjiena Komunale” Shkup

IMG_5173

Kasami takim me Lazim Destanin, çka u dakorduan?

policia-1-1-1392x766

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

harta-komunat-shqiptare-maqedoni

“Struga dhe Çairi më së paku premtime të mbajtura”/14 komuna shqiptare “nën thjerrën” e IDEA-s

IMG_5172

Fronti Evropian? – Hoxha: Nuk duhet hedhur si ide, jemi të hapur të bisedojmë!

IMG_5169

Taravari: Aleanca ka besueshmëri stabile në elektorat

IMG_5171

Spitali i Kumanovës me drejtore të re

INFO

NA NDIQ