Sot shtatë vite më parë, Majlinda shkroi historinë në Lojërat Olimpike

INA
INA

7 Gusht, 2023

Më 7 gusht të vitit 2016, Majlinda Kelmendi u bë sportistja e parë kosovare që fitonte një medalje në Lojërat Olimpike kur e fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë në Rio de Janeiro.

Para shtatë vitesh, Kosova mori pjesë për herë të parë në një eveniment olimpik dhe këto ishin Lojërat Olimpike Verore në Rio de Janeiro të Brazilit.

Majlinda ishte bartësja e flamurit të shtetit të saj gjatë Paradës së Kombeve në ceremoninë hapëse dhe në vijim të garave e shkroi historinë.

Në finalen e atëhershme, xhudistja nga Kosova triumfoi përballë italianes Odette Giuffrida, ndërsa për të arritur deri në finale, ajo nënshtro kundërshtare, si Evelyne Tschopp, Christianne Legentil Misato Nakamura.

Dhe natyrisht që pas suksesit madhështor, krenaria e sportit shqiptar nuk kishte arritur t’i mbante lotët. Ajo i prit si një heroinë në vendin e saj, derisa të gjithë mediat e mëdha botërore raportuan për arritjen e Kosovës.Në finalen e atëhershme, xhudistja nga Kosova triumfoi përballë italianes Odette Giuffrida, ndërsa për të arritur deri në finale, ajo nënshtro kundërshtare, si Evelyne Tschopp, Christianne Legentil Misato Nakamura.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inzaghi

Inzagi del në mbrojtje të Asllanit: Do të bëja sërish zgjedhjet e fillimit

uefa

UEFA dënon ashpër FSHF, shkak janë fizhekzjarret ndaj Polonisë

Amir-Rrahmani-600x360-1

Amir Rrahmani u detyrua ta lëshoj fushën i lënduar

CHelsea

Pronarët e Chelseat duan të përgjysmojnë shpenzimet e pagave në ekip

Hakim-Ziyech

Hakimi nuk ka dyshime për “yllin” e futbollit që meriton Topin e Artë

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich triumfon kundër Man United

arsenal

Fitore e thellë e Arsenalit ndaj PSV Eindhovenit

sevilla

Sevilla barazon në shtëpi me Lensin

napoli

Napoli vuan por triumfon te Braga, Rrahmani u lëndua vetëm pas 13 minutave

INFO

NA NDIQ