Sot zgjedhjet për rektor të Universitetit të Shkupit

INA
INA

30 Maj, 2023

Në Universitetin “Shën Kirili dhe Metodi” në Shkup sot do të zhvillohen zgjedhjet për rektorin e ri. Në garë janë gjashtë kandidatë, kryesisht profesorë të njohur me tituj në fushat e tyre.

Në garë janë: Biljana Angelova nga Instituti Ekonomik, Goran Ajdinski nga Fakulteti Filozofik, Ratko Duev nga Fakulteti Filozofik; Atanas Koçov nga Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike, Hristina Spasevska nga Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Teknologjive Informative (FEIT) dhe Dimitar Tashkovski nga Fakulteti i Elektroteknikës dhe Teknologjive Informative (FEIT).

Në listën unike të votuesve të Universitetit janë të regjistruar 1419 zgjedhës, votimi do të zhvillohet në mënyrë të fshehtë në periudhën nga ora 12:00 deri në orën 14:00. Votimi do të bëhet në 23 fakultete dhe pesë institucione në kuadër të këtij universiteti.

Sipas orarit të organizimit të zgjedhjeve, deri në fund të ditës duhet të shpallen rezultatet për shpalljen e rektorit të ri që do të zëvendësoj ate aktual Nikolla Jankullovski.

Mandati i rektorit të ri do të jetë nga data 16 shtator 2023 deri më 15 shtator 2026.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

Irina Panovska Stavridis

Skandal në Klinikën e hematologjisë në Shkup: Drejtoresha i jep tender mbi 3 milionë euro babait të saj

merko

Merko tanimë 3 muaj në “Listën e Zezë”, asnjë rast nuk ka marrë epilog

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për amnisti do të dorëzohet në Kuvend, lirim i plotë për dënimet me burg deri në 6 muaj, nuk ka amnisti për veprat e rënda penale

kasami kercenohet

Deputeti serb nga Kumanova paralajmëron Kasamin: Mos i hedhë benzinë zjarrit! (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Të gjitha tekstet për klasën e tretë janë dorëzuar nëpër shkolla

mexhiti grubi

“Analfabetizëm, as edhe fotoshopin s’dijnë ta bëjnë”, Grubi reagon

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Holanda është e shqetësuar për “Kodin Penal”

INFO

NA NDIQ