SpaceX akuzohet se shkarkoi punëtorët vetëm pse kritikuan Muskun

INA
INA

04/01/2024

Kompania e raketave dhe satelitëve, SpaceX, është akuzuar për shkarkimin e paligjshëm të tetë punëtorëve që ishin kritikë ndaj shefit multi-miliarder, Elon Musk, shkruan BBC.

Punonjësit u kanë dërguar një letër të hapur drejtuesve të kompanisë në vitin 2022, duke shprehur në detaje shqetësimet për vendin e punës.

Ankesa e një zyrtari rajonal në Bordin Kombëtar të Marrëdhënieve të Punës (NLRB) akuzoi SpaceX për shkelje të të drejtave të punëtorëve sipas ligjit federal të punës, i cili lejon punëtorët të mbrohen për kushte më të mira pune.

Sipas ankesës, personat e përfshirë në letrën e hapur u morën në pyetje përpara se të liroheshin.

Avokatët e një prej ish-punonjëseve, Deborah Lawrence, thuhet se kanë akuzuar SpaceX se ka një “kulturë toksike”, ku ngacmimi tolerohet.

Nëse SpaceX nuk e zgjidh, çështja do të shqyrtohet nga një gjyqtar administrativ, vendimi i të cilit mund të apelohet në bordin e NLRB-së dhe më pas në një gjykatë federale të apelit. Seanca është caktuar për 5 mars.

Nëse NLRB-ja konstaton se pushimet nga puna shkelnin ligjin e punës, mund të urdhërojë që punëtorët të rikthehen në punë dhe t’u kthehen pagat.

Kompanitë e Muskut janë akuzuar për shkelje të të drejtave të punonjësve edhe më parë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

bitcoin

Bitcoini rritet me 40 për qind në vitin 2024

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

IBM: Europa është më e goditura nga sulmet kibernetike në 2023

iphone- telefon mobil

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

yahoo-aol

“Bie” Yahoo Mail, miliona përdorues nga e mbarë bota nuk po mund të qasen në aplikacion

iphone- telefon mobil

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

INFO

NA NDIQ