Spahiu flet për krisjen e marrëdhënies Rama-Kurti: Ja kush është përgjegjës

Picture of ina-online
ina-online

11/06/2023

Poitologu Nexhmedin Spahiu i ftuar në Euronews Albania ka komentuar mbi marrëdhënien “e krisur” të dy kryeministrave shqiptarë, Edi Rama dhe Albin Kurti.

Ai tha se kjo krisje ka ardhur që në kohën kur kryeministri i Kosovës vendosi të merrte pjesë në zgjedhjet në Shqipëri.

Spahiu tha se është e paprecedente që kryeministri i një vendi të votojë në një vend tjetër e aq më tepër që partia e tij konkurroi përballë Ramës, ndonëse me pak sukses. Spahiu tha se nisjen e krisjes mes marrëdhënieve e ka bërë Kurti ndërsa më pas është degraduar edhe nga pala tjetër, kur Rama mbështeti opozitën në Kosovë.

“Marrëdhëniet mes dy kryeministrave kanë vajtur keq që nga fillimi. Në fakt në këtë rast mund të quhet fajtor Albin Kurti, i cili mori pjesë në zgjedhjet në Shqipëri, votoi atje.

Është diçka e paprecedentë që kryeministri i një vendi të shfrytëzojë qytetarinë që një vendi tjetër e të votoj atje e aq më tepër që ai formoi një parti e cila konkurronte Edi Ramën në zgjedhje pavarësisht se pati pak sukses, është një shenjë dashakeqësie.

Ndaj për krsjen e marrëdhënieve mes tyre unë fajësoj Albin Kurtin. Më pas situata ka shkuar duke u agravuar, por tek e fundit nuk është shumë me rëndësi që marrëdhëniet personale të tyre të jenë të mira, do duhej të ishin në një tjetër kolonë”-tha Nexhmedin Spahiu.

TË FUNDIT
6 orë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
2 ditë
Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm
2 ditë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
6 orë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

vjosa Osmani

Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit

Elizabet Alen Liz Allen

Allen: Asociacioni, hap thelbësor në rrugëtimin euro-atlantik të Kosovës

veriu policia manastir

Ngritet alarmi: Grupet ekstreme serbe në pritje për sulme në veri

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

INFO

NA NDIQ