Spahiu: Kurti nuk duhet lejuar Ramën të hyjë më në Kosovë

Picture of ina-online
ina-online

14/06/2023

Profesori universitar, Nexhmedin Spahiu, tha se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nuk duhet lejuar të hyjë më në Kosovë.

Rama pak momente më herët, konfirmoi që nuk do të mbahet mbledhja e përbashkët me Qeverinë e Kosovës, të mërkurën në Gjakovë, me ç’rast, Spahiu tha se një poshtërim i tillë nga Shqipëria, është i papranueshëm.

“Unë besoj që kësaj radhe, Albin Kurti, nuk do të poshtërohet dhe do t’ia tregojë kufirin. Vërtetë është e papranueshme që Shqipëria si një vend fqinjë, me i vënë një sanksion apo poshtërim të tillë Kosovës. Prandaj, e meriton tu kthehet me të njëjtën monedhë. Madje, në rast se Rama vjen nesër në kufi, me i thënë “mundesh me u kthy nga ke ardhë”, theksoi Spahiu nëtëvë1.

Madje, Spahiu vlerësoi që është e drejtë e Kurtit ta mbrojë dinjitetin e Kosovës.

“Është e drejtë e Kosovës ta mbrojë vetën, e drejtë e kryeministrit të Kosovës, është ta mbrojë dinjitetin e Qeverisë së Kosovës. Rama personalisht mund të përulet dhe zakonisht ata që janë edukuar në frymën e Enver Hoxhës, gjithmonë i përulen Tiranës, janë në gjendje ta shajnë edhe Putinin, Bidenin e Escobarin”, deklaroi tutje Spahiu.

Rama bëri të ditur se ka kërkuar nga kryeministri, Albin Kurti, që mbledhja e nesërme në Gjakovë, të mbahet në një format më të ngushtë, pasi sipas siç tha ai, në këto kushte të agravimit të situatës, është e pamundur të mbahet takimi mes dy qeverive.

TË FUNDIT
1 ditë
Gashi: E kuptueshme sjellja Ramës sepse Albini ja shkatërroi karrierën në Kosovë, Maqedoni, Luginë...
2 ditë
Mbahet mbledhja e Komitetit të Ministrave të KiE-së, Kosova s’është në rend dite
2 ditë
Sot përfundon procesi i regjistrimit të popullsisë, ja kur dalin rezultatet
2 ditë
LQSHA e DioGuardit: Kosova mos të kushtëzohet, SHBA të ndryshojë politikën e saj në Ballkan
3 ditë
Kurti: I bëj thirrje Serbisë që t’ia dorëzojë Kosovës Millan Radoiçiqin dhe grupin e tij paramilitar

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

shkelzen-gashi

Gashi: E kuptueshme sjellja Ramës sepse Albini ja shkatërroi karrierën në Kosovë, Maqedoni, Luginë…

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Mbahet mbledhja e Komitetit të Ministrave të KiE-së, Kosova s’është në rend dite

festime-flamuri-kosoves

Sot përfundon procesi i regjistrimit të popullsisë, ja kur dalin rezultatet

dioguardi-

LQSHA e DioGuardit: Kosova mos të kushtëzohet, SHBA të ndryshojë politikën e saj në Ballkan

Kurti

Kurti: I bëj thirrje Serbisë që t’ia dorëzojë Kosovës Millan Radoiçiqin dhe grupin e tij paramilitar

flamuri-kosov-be

Kosova njofton Këshillin e Evropës se po përgatit draft-statut për Asociacionin

Hajrulla Ceku

Euro 2027 organizim i përbashkët Shqipëri-Serbi, reagon ministri i Kosovës: Nuk na treguan dhe nuk na pyetën fare

Lutfi Haziri

“Nuk keni parë asgjë”, Haziri: Do të shokohen besimtarët politikë të Kurtit

Nasim Haradinaj

Nasim Haradinaj detyrohet t’i nënshtrohet një operacioni në Kosovë, Haga nuk e lejon të shkojë në Suedi

INFO

NA NDIQ