Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

Picture of INA
INA

21/06/2024

Me humbjen e Italisë ndaj Spanjës, situata në Grupin B të Euro 2024 është optimale për iberikët, me 6 pikë pas dy ndeshjeve, pra të kualifikuar si të parët (kanë epërsinë e përballjes së drejtpërdrejtë me Italinë).

Italia, e cila avantazhohet ndaj Shqipërisë nga rezultati i ndeshjes mes tyre), mjafton të mos humbasë me Kroacinë për të siguruar vendin e dytë. Nëse Italia humbet me Kroacinë, mund të ketë shans si vend i tretë, sigurisht nëse Shqipëria nuk fiton me Spanjën.

Kroacia do të kualifikohet si e dyta nëse fiton me Italianë dhe Shqipëria nuk fiton me Spanjën. Nëse kuqezinjtë bëjnë mrekullinë e mposhtin iberikët e po ashtu Kroacia fiton me Italinë, kuqezinjtë do të ishin të parë e kroatët të tretët me nga katër pikë. Në një situatë të tillë hipotetike, edhe kroatët do të avanconin mes vendeve të treta më të mira.

Sa i përket Shqipërisë, vetëm fitorja me Spanjën e kualifikon në raundin tjetër si e dyta ose si një mes vendeve të treta më të mira. Me barazimin, pra me vetëm dy pikë, vetëm një kombinim, që është në kufijtë e së pamundurës mund të bëjë që kuqezinjtë të luajnë në raundin tjetër.

Kriteret e renditjes së skuadrave të treta

1) numri më i madh i pikëve të fituara në fazën e grupeve

2) diferenca më e mirë e golave ​​në fazën e grupeve

3) numri më i madh i golave ​​të shënuar në fazën e grupeve

4) numri më i madh i fitoreve në fazën e grupeve

5) sjellja më e mirë e fair-play-it në ndeshjet e grupit (çdo karton i verdhë: një pikë; çdo përjashtim për karton të verdhë të dyfishtë ose përjashtim direkt: tri pikë)

6) pozicioni më i mirë në renditjen e përgjithshme të kualifikueseve evropiane (ose short nëse përfshihet Gjermania)./ Super Sport

TË FUNDIT
12 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
12 orë
Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca
13 orë
Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024
13 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024
2 ditë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

ME TE LEXUARA

12 orë
Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në...50 mijë euro
2 ditë
Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët
2 ditë
Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024
2 ditë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024
13 orë
Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

LEXO MË SHUMË

spanja

Çmime të frikshme për finalen e Europianit të Gjermanisë, një biletë në tregun e zi shkon deri në…50 mijë euro

southgate

Trajneri i Anglisë: Qëllimi im i vetëm për dy vite ishte fitimi i Europianit, rëndësi ka rezultati dhe jo performanca

euro 2024 gjermani

Blindohet Berlini, masat e marra për finalen e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Spanjë apo Angli? Superkompjuteri parashikon fituesin e Euro 2024

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

spanja-vs-anglia

Diferenca në minuta mes Spanjës dhe Anglisë është skandaloze – analiza interesante dhe detaje rreth finales së Euro 2024

spanja-vs-anglia

Kush do ta fitojë Euro2024: Taktika, aftësitë individuale, apo të dyja bashkë – Flasin ekspertët

Dështimi i sulmuesve në Euro 2024 – çfarë thonë ekspertët dhe a ka ndryshuar tashmë loja

Anglia kane

Finalja e Berlinit më 14 korrik, Southgate: Ndaj Spanjës duhet të jemi perfektë, që të ngremë trofeun

INFO

NA NDIQ