Spanja ngre alarmin/ Mafia shqiptare “mbret” i drogës, organizatat janë shtrirë në Ekuador dhe Britani

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

Mafia shqiptare në Spanjë, pa ngritur shumë dyshime, ka arritur të marrë nën kontroll një pjesë të madhe të tregut të marijuanës. Fillimisht ishte heroina dhe tani kombinojnë plantacionet me trafikun e kokainës.

Mafia shqiptare zbarkoi në Spanjë në vitet 1990. Kur mbërritën u bënë të njohur kryesisht për trafikim njerëzish dhe heroinë.

Megjithatë, me kalimin e viteve, këto organizata të rrezikshme kriminale, ku përfshihen qytetarë të Shqipërisë dhe Kosovës janë rritur në mënyrë eksponenciale, duke u bërë mbretërit e trafikut të drogës në Spanjë dhe në pjesë të tjera të planetit si në Mbretërinë e Bashkuar apo Ekuator. Fillimisht ishte heroina, pastaj kokaina, dhe tani kanë shtuar kultivimin dhe trafikimin e marijuanës.

Që nga viti 2017, që përkon me alarmin e parë të dhënë nga Mossos d’Esquadra për ardhjen e grupeve kriminale në Katalonjë të dedikuara ndaj trafikut të marijuanës, shqiptarët i kanë fokusuar burimet e tyre në këtë lloj “biznesi”, duke ngritur makro plantacione në të gjitha cepat e Spanjës, por veçanërisht në bregun lindor dhe në Katalonjë.

Investimi që bëjnë është shumë i vogël dhe përfitimi është i menjëhershëm. Kapitali i investuar mund të rikuperohet menjëherë, sipsa Policisë Kombëtare, të cilët paralajmërojnë rrezikun e këtyre organizatave, të cilat kanë marrë nën kontroll një pjesë të madhe të tregut të marijuanës në Spanjë.

“Deri më tani, klanet shqiptare të pranishme në Spanjë kanë vepruar shumë më në fshehtëso në krahasim me mafiozët e tjerë ndërkombëtarë.

TË FUNDIT
18 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
3 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
11 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

ME TE LEXUARA

11 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
11 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
3 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
3 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
3 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
18 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

Biden

Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit

INFO

NA NDIQ