Spanja rrit pagën minimale në 1 134 euro në muaj

ina-online
ina-online

04/02/2024

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi se Këshilli i Ministrave do të miratojë rritjen e pagës minimale bruto në 1134 euro në muaj të martën.

“Kjo është ajo që ne socialistët bëjmë, ne transformojmë realitetin e qytetarëve dhe sundojmë për shumicën sociale të vendit tonë”, tha Sanchez.

Kjo rritje prej 5 për qind, që është 54 euro më shumë në muaj, ose 1,134 euro bruto në muaj në 14 pagesa, paraqet zgjerimin e “mbrojtjes sociale” dhe është një shembull tjetër se “Spanja po shkon në drejtimin e duhur”, theksoi kryeministri.

Sanchez kujtoi se paga minimale bruto nën Qeverinë e mëparshme të Partisë Popullore, e cila ishte në pushtet, ishte 735 euro në muaj, raporton Efe spanjolle.

Rritja e pagës minimale u ra dakord në mes të janarit midis qeverisë dhe sindikatave dhe do të prekë drejtpërdrejt rreth 2.5 milionë punëtorë, kryesisht të rinj dhe gra, shtoi Sanchez.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

marko-bislimoski-780x470-1

Bislimovski: Temperaturat e larta ditore do të ndikojnë në faturat e ngrohjes

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

punetor ndertimi

Ndërtimet “tkurren” pas 5 vitesh! Agjentët imobiliarë paralajmërojnë rritje të çmimeve të apartamenteve: Kërkesa për akomodim mbetet e lartë

auto_prishtina-3-1-1-600x3601627103516-1

Kurti dhe Aliu sot bashkë në terren për të shënuar fillimin e punimeve në rrugën Prishtinë-Mitrovicë

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

INFO

NA NDIQ