Spasovski: Bashkëpunim intensiv me MPB-në e Serbisë, shkëmbim përvojash

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Mirëseardhje e ngrohtë në Beograd nga homologu im serb, Bratisllav Gashiq, me ftesë të të cilit jam sot për vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Republikës së Serbisë, në mënyrë që të zhvillojmë takim dypalësh për të shkëmbyer përvoja dhe mendime për thellimin e bashkëpunimit, njofton ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk.

Në takim është theksuar se ndërtimi i besimit të ndërsjellë dhe bashkëpunimi rajonal janë elementet kryesore për stabilitetin e vendeve tona, por edhe në përgjithësi për rajonin.

“Sa i përket bashkëpunimit dypalësh strategjik dhe operativ midis dy MPB-ve, mund të konstatoj se e njëjta realizohet në mënyrë intensive, si përmes bashkëpunimit kontraktues produktiv, ashtu edhe përmes kontakteve direkte të dy shërbimeve policore, zgjidhjen e rasteve të përbashkëta, patrullimeve të përziera, kryerjen e kontrolleve kufitare dhe duke kryer bashkëpunim të partneritetit të ndërsjellë dhe duke kontribuar në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit për të dy vendet dhe rajonin”, shkroi Spasovski.

Spasovski bëri të ditur se mund të përçojë vetëm fjalë miradije për bashkëpunimin me kolegët serbë, të cilët janë të pranishëm në kufirin tonë jugor në Operacionin e përbashkët për mbikëqyrjen e përforcuar të kufirit jugor dhe të cilët me përvojën e tyre, njohuritë dhe praktikat e krijuara të punës kontribuojnë në zhvillimin e kapaciteteve të policisë kufitare të Maqedonisë së Veriut.

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
3 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

11 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
9 orë
Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM
17 orë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët
11 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës
9 orë
Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd
17 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ