Spasovski: BDI ka “faj” për rezultatin e dobët

Picture of INA
INA

24/05/2024

Në prag të kongresit të LSDM-së në qershor ku do të zgjidhet kryetari i ri dhe udhëheqësia e re, për shkak të rezultateve të dobëta në zgjedhje, parashtrohet pyetja se kush ishte fajtor për rezultatin e tillë i cili ishte më i keqi në historinë e kësaj partie. Pasi që dje Kovaçevski akuzoi një pjesë të ish anëtarëve dhe funksionarë të lartë, Oliver Spasovski një pjesë të fajit ia hodhi partnerit të deritanishëm në Qeveri, BDI-së.

“Asnjëherë nuk dua që fajin t’ia hedh të tjerëve. Unë thash se një prej arsyeve për krijimin e përshtypjes negative në opinion, janë disa vendime të caktuara, mënyra e sjelljes së BDI-së. Tani pse është krijuar përshtypje e tillë, kësaj pyetjeje duhet t’i përgjigjemi ne e jo BDI-ja.
Po, andaj po ju pyes…
Po, jo BDI-ja. Këtë dua ta them. Nuk duhet askush të na përgjigjet për pyetje të caktuara, ne duhet të përgjigjemi”, tha Oliver Spasovski, deputet dhe ish minister.
Spasovski thotë se në opinion është krijuar përshtypje se LSDM i ka dhënë gjithçka BDI-së nga ajo që ka kërkuar, por bashkëpunimi ka qenë tërësisht tjetër.

“Ky është perceptimi, ky është perceptimi që krijohet në opinion.
-Por sigurisht jo pa arsye, apo….
-Do të shohim nëse është me arsye apo jo, sepse krijimi i një perceptimi të tillë nga të gjithë, nga subjekte politike, organizata joqeveritare, individë, media etj., krijohet perceptimi. Fatkeqësisht politika në vend të parë është perceptim, pa dallim se çfarë do të shihni në esencën e vendimeve që i sillni”.

Spasovski u lavdërua se qeveria e kaluar ka bërë shumë për luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Për presidenten Davkova tha se është hipokrite, duke marrë parasysh se nuk e përdor përcaktimin E Veriut, por e nënshkroi dekretin me emrin kushtetues.

Në lidhje me këtë nëse dikush nga LSDM mund të kalojë te shumica parlamentare, Spasovski tha se është i bindur se në LSDM nuk ka deputet që do ta përkrahë shumicën aktuale

TË FUNDIT
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
9 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
11 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

14 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
9 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
14 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
13 orë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ