Spasovski : Investojmë për përgatitje më të madhe fizike për 700 nëpunës policorë dhe mbi 100 pjesëtarë të Armatës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Sot (13.01.2023) ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski me një pjesë të udhëheqësisë së MPB-së e vizitoi Qendrën Policore “Gjorçe Petrov”, bazën e Njësitit për Pozicionim të Shpejtë, ku u promovua Fitnes parku në natyrë, projekt në bashkëpunim me Agjencinë për Rini dhe Sport, në vlerë prej mbi 3 milionë denarëve.
Nevoja e Departamentit për Operacione Speciale Policore për rikonstruimin e fushës së basketbollit dhe instalimin e pajisjeve të fitnesit në ambientet e Qendrës “Gjorçe Petrov”, u promovua në projekt nga ana e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021, i cili parashikon fitnes zonë dhe rikonstriumin e fushës së basketbollit me instaslimin e ndriçimit. Këto ditë nga ana e Agjencisë për Rini dhe Sport u rrumbullakësua instalimi i më shumë fitnes mjeteve si dhe të elementeve për aktivitete fizike, kurse këtë vit pritet edhe përfundimi i fushës për aktivitete fizike, poashtu të realizuara nag Agjencia për Rini dhe Sport.
Ministri Spasovski realizoi takim me drejtorin e Agjencisë për Rini dhe Sport, Naumçe Mojsovski, si dhe me udhëheqësen për investime kapitale në Agjencinë për Rini dhe Sport, Gordana Cekova, në të cilën u informua për fazën e ardhshme nga plani të realizimit i cili përfshin përfundimin e fushës së basketbollit e cila gjendet afër fitnes zonës, si dhe vendosjen e shtresës së tartanit nëpër shtigjet e Qendrës Policore “Gjorçe Petrov” dhe të Kazermës “Ilinden”.
“Jam posaçërisht krenar me të gjitha projektet për të cilat u dakorduam, prej kur janë në krye të MPB-së, janë tërësisht të përfunduara, rezultatet janë të dukshme, duke falenderuar përparimin e të gjithëve në ekip. Kur ekipi ka ide dhe energji për relaizim, rezultatet janë të arritshme. Bashkëpunimi i cili filloi me Agjencinë për Rini dhe Sport këtë vit do të vazhdojë edhe në fazat tjera të projekteve të cilat do të ndikojnë në përgatitjen e përgjithshme të nëpunësve policorë të cilat i shfrytëzojnë. Këtë fitnes zonë do të mund ta shfrytëzojnë rreth 700 nëpunës policorë dhe mbi 100 pjesëtarë të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut”, theksoi minsitri Spasovski.
Gjatë takimit, ministri Spasovski drejtorit Mojsovski në emrin e vet i ndau një fanellë nga reprezentacioni i Maqedonisë në hendboll, me nënshkrim të tij, në shenjë të përkrahjes të reprezentuesve të Maqedonisë në kampionatin botëror të ardhshëm, i cili po mbahet në Suedi dhe Poloni.
Drejtori i Agjencisë për Rini dhe Sport, Naumçe Mojsovski, theksoi se ky është investimi i parë nga Agjencia për Rini dhe Sport për institucionet shtetërore, me bindjen se bashkëpunimi i këtillë do të vazhdojë edhe në të ardhmen.
“Me kënaqësi e realizuam këtë fitnes zonë e cila në mënyrë të drejtpërdrejt do të ndikojë në përgatitjen e nëpunsëve policorë përgjegjës për sigurinë e çdo qytetari. Pas fazës së suksesshme të këtillë të bashkëpunimit këtë vit po e përfundojmë edhe fushën për basketboll dhe fushën shumëdimensionale këtu në QP “Gjorçe Petrov”, me plan për ndërtimin e tartan shtigjeve këtu në Kazermën “Ilinden”. Bashkëpunimi tani më është hapur, i suksesshëm dhe në të ardhmen vetëm do ta thellojmë”, theksoi drejtori Mojsovski.
Pas takimit, të pranishmit e vizituan Dhomën përkujtimore të Njësitit për Pozicionim të Shpejtë, gjatë së cilës Mojsovski u nënshkrua në librin përkujtimor, si dhe vizituan edhe Fitnes parkun në natyrë.

TË FUNDIT
10 minuta
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
13 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
19 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
7 orë
Rezoluta për Srebrenicën/ Dodik: Nëse miratohet rezoluta – fundi i Bosnjës multietnike!
1 ditë
Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!
5 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
1 ditë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in

LEXO MË SHUMË

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

INFO

NA NDIQ