Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

Picture of ina-online
ina-online

18/06/2024

“Nga ajo që u njoftua sot në opinion gjatë dorëzimit të propozimit për punën dhe përbërjen e Qeverisë së re, shihet se nuk ka plan të qartë në fushën e ekonomisë, nuk ka drejtime të qarta për interesat strategjike dhe potenciali i personelit që ofrohet nuk i plotëson pritshmëritë e qytetarëve”.

Kështu deklaroi sot koordinatori i Grupit Parlamentar të LSDM-së Oliver Spasovski, në lidhje me përbërjen e qeverisë së re. Ai tha se nga përbërja e re mund të konstatohet se ka premtime të mëdha, por që janë boshe.

“Në thelb, shprehja popullore “ku kanë premtime të mëdha, shko me çantë të vogël” është më e sakta për këtë. Nuk ka një plan të qartë në fushën e ekonomisë. Si dhe në çfarë mënyre do të mbrohet paga minimale? Si do të rritet paga mesatare në vend? Nuk ka plan të detajuar se si do të rriten pensionet dhe cili do të jetë sistemi i garantimit të rritjes së pensioneve. Si do të ndalet rritja e çmimeve, e cila do të bëhet në fushën e shëndetësisë si një nga segmentet kyçe”, tha Spasovski.

Ai gjithashtu tha se qeveria e re nuk ka as drejtime të qarta për përmbushjen e interesave strategjike dhe anëtarësimin në BE.

“Sistemi i propozuar i kuadrove nuk mund t’i përmbushë pritjet e qytetarëve dhe as premtimet që janë bërë në periudhën parazgjedhore”, shtoi Spasovski.

TË FUNDIT
11 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
20 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
21 minuta
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
23 minuta
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
26 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë
17 orë
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
11 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
13 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
12 orë
Policia e Maqedonisë arreston në Bllacë ish-ushtarin e UÇK-së, me fletëarrest nga Serbia, vepron MPJ e Kosovës
24 orë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
12 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ